VZP požaduje standardní smlouvu, proto by se měla chovat standardně i vůči lékařům PTC

17.04.2014 12:32

Lékaři protonového centra jsou a budou rovnocennými partnery lékařů Komplexních onkologických center. Praha 17. 4. 2014 - Vedení Proton Therapy Center Czech (PTC) společně s lékaři protonového centra nepovažují za možné, aby o indikaci k protonové radioterapii rozhodovali výlučně lékaři komplexních onkologických center, kteří nemají s protonovou terapií praktické zkušenosti. Navrhují řešení, které je v radiační onkologii obvyklé a není důvod, aby protonová léčba byla výjimkou.

VZP požaduje standardní smlouvu, proto by se měla chovat standardně i vůči lékařům PTC
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center
reklama

„Za potvrzení indikace musí být odpovědný hlavní lékař PTC. Pacienti s danou diagnosou jsou již dnes indikováni k radioterapii na základě kooperace s příslušným indikačním týmem. Nevidíme tedy žádný důvod, aby to v budoucnosti a jen pro pojištěnce VZP bylo jinak“, říká hlavní lékař PTC MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.

Ještě tento týden požádají lékaři protonového centra v čele s hlavním lékařem a  místopředsedou SROBF  MUDr. Jiřím Kubešem Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) o podporu tohoto vyjádření a převzetí záštity nad vzdělávacím programem svých kolegů z onkologických center. Jedině tímto krokem bude zajištěn celoplošný přístup k léčbě, ze které bude profitovat především pacient.

„Opakujeme, že jako radiační onkologové, kteří mají jako jediní v ČR reálnou zkušenost s protonovou radioterapií, nemůžeme být z rozhodovacího procesu o konkrétní indikaci protonové radioterapie vyčleněni“, dodává.  Indikování a poskytování léčby je vždy zákonnou odpovědností ošetřujícího lékaře.

Lékaři nesou odpovědnost vůči pacientovi i vůči plátci zdravotní péče a Všeobecná zdravotní pojišťovna by neměla zasahovat do běžné odborné praxe. Nečinila a nečiní tak ani v případě Cyber Knife a Gamma Knife.

V první řadě je v našem zájmu pacient a také jeho právo zvolit si způsob léčby. Odpovědnost ošetřujícího lékaře za indikaci a léčbu pacienta je běžným standardem a není důvod, aby VZP považovala toto ustanovení za překážku znemožňující uzavření smlouvy. Na indikaci pacientů k protonové léčbě lékaři protonového centra trvá PTC již od počátku společných jednání a pro VZP není ničím novým.  Vojenská zdravotní pojišťovna s uvedeným způsobem indikace souhlasí a již skoro rok jsou její klienti tímto běžným způsobem indikováni a následně včas léčeni.

Cílem vedení protonového centra je začlenění PTC do sítě onkologické péče jako rovnoprávného partnera.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Proton Therapy Center

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: LOM Praha zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie

22:30 Ministerstvo obrany: LOM Praha zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie

Delegace vedená ministrem obrany jednala v Severní Makedonii o bilaterálních vztazích i spolupráci v…