VZP uhradí protonovou terapii 10letého chlapce v Praze

20.05.2013 15:15

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla, že uhradí péči v Protonovém centru v Praze svému 10letému klientovi. Protonovou terapii mu doporučili jako jedinou možnou specialisté z Fakultní nemocnice Motol.

VZP uhradí protonovou terapii 10letého chlapce v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

 

Chlapec s nádorem v lebce prodělal v dubnu dvě operace v motolské nemocnici a zároveň je indikován na další léčbu prostřednictvím chemoterapie. VZP považuje lékaře z Fakultní nemocnice Motol za mimořádně odborně erudované a o jejich doporučení protonové terapie nemá sebemenší pochyby.
 
Vzhledem k tomu, že 10letý hoch prodělává na vysoce specializovaném a kvalitním pracovišti v motolské nemocnici komplexní operativní i chemoterapeutickou léčbu, a také proto, že delší cestování by mohlo jeho stav zhoršit, rozhodla se VZP, že ho nebude převážet na zahraniční pracoviště a uhradí jeho ozařování v Protonovém centru v Praze.
 
Veškeré právní spory mezi pražským protonovým centrem a VZP, stejně tak jako skutečnost, že pražské centrum je podle zkušeností VZP podstatně dražší, než některá zkušenější protonová centra v cizině, musí jít v tomto případě stranou. Pro VZP je jednoznačnou prioritou zdraví a život klienta. Protože ze zdravotních důvodů se protonová terapie v Praze jeví jako jediná možná, VZP ji chlapci uhradí.
 
Zároveň je nicméně třeba konstatovat, že uvedený případ nic nemění na rozhodnutí VZP, že své klienty, kteří protonovou terapii nezbytně potřebují a jejich zdravotní stav to umožní, bude pojišťovna i nadále posílat do zkušenějšího a ekonomicky výhodnějšího Protonového centra v Mnichově.
 
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…