Ve vazební věznici se uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů

07.05.2016 14:13

Za účasti představitelů českého politického a kulturního života, zástupců organizací politických vězňů, Vězeňské služby ČR, městské části Praha 4 a řady dalších organizací se dnes v prostorách a okolí Vazební věznice uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů z dob nacistické okupace.

Ve vazební věznici se uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věznice, ilustrační foto

Mezi účastníky pietního aktu byl například místopředseda senátu Ivo Bárek, ministr kultury Daniel Herman, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger  či starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Vězeňskou službu ČR zastupovali náměstek GŘ pro vzdělávání a odborné zacházení Simon Michailidis či ředitel Vazební věznice Praha Pankrác Petr Suk. 

Účastníci položili věnce a kytice k pamětním deskám na rohu budovy Vrchního soudu v Praze, ve vestibulu Rejstříku trestů, na pietním místě JUDr. Emila Lányho a v pankrácké sekyrárně.

V průběhu nacistické okupace v letech 1939 - 1945, kdy věznice sloužila jako vyšetřovací věznice gestapa, zde bylo vězněno tisíce Čechů, od členů odboje až po účastníky černého trhu předtím, než byli posláni k popravě do jiné věznice v Německu nebo do koncentračního tábora.

Mezi 15. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 bylo na Pankráci popraveno gilotinou celkem 1075 osob. V areálu pankrácké vazební věznice se po II. světové válce udály také retribuční procesy, kdy na improvizovaných šibenicích byli popraveni nacističtí pohlaváři K. H. Frank či Kurt Daluege.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

22:11 dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

Blížící se konec televizního vysílání ve stávajícím formátu DVB-T přináší vedle otázek čistě technic…