Vědci z Univerzity obrany přispěli k vývoji filtrů proti koronaviru

05.04.2020 19:27

Zvýšení účinnosti při zachycování nejmenších částic a tedy i virů u filtrů FFP3 se podařilo v rámci výzkumného projektu, do kterého byli zapojeni také vědci z Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení brněnské Univerzity obrany.

Vědci z Univerzity obrany přispěli k vývoji filtrů proti koronaviru
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Dlouhodobá vědecká spolupráce Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení v rámci programu NATO DEEP s Vojenskou akademií v srbském Bělehradě, datující se od roku 2017, se postupně promítla do úspěšné kooperace se společnostmi Sigma Group a.s. z Lutína a Trayal Corporation ze srbského Kruševace, které se zabývají výrobou filtrů do ochranných masek pro vojenské účely. Ty nyní pomohou zdravotníkům v první linii boje s novým typem koronaviru.

„Vzhledem k současné situaci došlo k rychlému přehodnocení dosavadní spolupráce, což umožnilo poměrně rychle a efektivně reagovat na značný nedostatek kvalitních prostředků ochrany proti působení nového koronaviru. V nebližších dnech budou ochranné pryžové polomasky srbské výroby vybavovány ve společnosti Sigma Group a.s. částicovými filtry nového typu, který splňuje požadavky na nejvyšší stupeň bezpečnosti FFP3,“ potvrdil podplukovník prof. Pavel Otřísal z Ústavu OPZHN, který se na vývoji nového filtru podílel v rámci řešení výzkumného projektu výzkumu a vývoje vysokokapacitních filtrů s nanokompozitními materiály, jehož hlavním řešitelem je právě Sigma Group a.s.

Filtry byly doplněny filtrační vrstvou s polymerní nanomembránou, která byla vyvinuta firmou Detekce a záchyt škodlivin – RNDr. Vladimír Obšel, CSc. ve spolupráci se společnostmi Pardam, s.r.o., Sigma výzkumným a vývojovým ústavem, s.r.o a Ústavem OPZHN Univerzity obrany v rámci výzkumného projektu. „Při návrhu současného řešení bylo využito skutečnosti, že se podařilo zvýšit účinnost pro zachycování submikronových částic o další dva řády, a to na hodnotu koeficientu průniku 0,000043, což je zatím nejvyšší dosažená hodnota u tohoto typu filtru,“ uvádí Otřísal.

Nové ochranné komplety budou dodávány Správě státních hmotných rezerv jako velmi efektivní řešení pro zabezpečení účinné ochrany lékařského personálu a těch, kteří plní náročné úkoly v přímém kontaktu s nakaženými nebo potenciálně nakaženými osobami. Bude však důležité, jak rychle se výrobním podnikům podaří aktivovat své výrobní kapacity a dodat na trh potřebný počet těchto ochranných prostředků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Padesát školních dnů a přes půl milionu žáků. S výukou UčíTelka ještě nekončí

16:51 Česká televize: Padesát školních dnů a přes půl milionu žáků. S výukou UčíTelka ještě nekončí

Od 25. května mají děti možnost opět usednout do školních lavic, UčíTelka z televizních obrazovek al…