Veřejná ochránkyně práv pomohla rodině v těžké životní situaci k důstojnějšímu bydlení

11.06.2017 18:15

Obrátil se na nás stěžovatel v invalidních důchodu, jehož rodina bydlela v malém bytě 1+1 a sdílela jednu postel. Jeho osmiletý syn trpí autismem a vyžaduje nepřetržitou péči, kterou mu poskytuje matka a nemůže proto pracovat. Stěžovatel si podal žádost o větší městský byt. Po roce a půl čekání se pak obrátil na veřejnou ochránkyni práv.

Veřejná ochránkyně práv pomohla rodině v těžké životní situaci k důstojnějšímu bydlení
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Poté, co se ochránkyně začala případem zabývat, město souhlasilo s přidělením odpovídajícího bytu. Panu starostovi jsme za jeho vstřícnost poděkovali a případ uzavřeli.

Narazili jsme však na nešvar mnoha českých měst a obcí. Tím jsou chybějící transparentní podmínky pro přidělování obecních bytů.  Žadatelé často netuší, podle jakých kritérií jsou byty přidělovány a jaké jsou tedy jejich budoucí šance na získání obecního bytu.

S čím jsme se setkali poprvé, je vybírání poplatku za přijetí žádosti o byt. Město vybíralo několik set korun za přijetí žádosti a 50 Kč za její obnovení. Takový poplatek však nemá oporu v zákoně, není přiměřený, obvyklý ani nezbytný.

Zpoplatnění žádosti přitom může hůře dopadat na některé skupiny obyvatel – například seniory, matky samoživitelky nebo osoby se zdravotním postižením – které vymezuje antidiskriminační zákon. Město se má starat o osoby nacházející se v tíživé životní situaci. Právě pro ně však může být tento poplatek překážkou.

O našich závěrech jsme starostu informovali a doporučili mu upustit od vybírání poplatků za přijetí žádosti a zveřejnit transparentní pravidla pro přidělování obecních bytů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas Brno slavnostně otevřel své prostory po čtyřleté rekonstrukci

20:29 Český rozhlas Brno slavnostně otevřel své prostory po čtyřleté rekonstrukci

Kompletní čtyřletá rekonstrukce budovy regionální stanice Český rozhlas Brno je u konce. Generální ř…