Veřejný ochránce práv: Nejvíc stížností přišlo z Prahy a jižní Moravy, nejméně z Vysočiny

12.04.2016 15:15 | Zprávy

V průběhu roku 2015 se ochránkyně zabývala podněty a stížnostmi lidí ze všech krajů České republiky. Nejvíce jich bylo z Jihomoravského kraje (1324 stížností) a z Prahy (942 stížností). Hned za nimi následuje Moravskoslezský kraj (676 stížností) a Středočeský kraj (579 stížností).

Veřejný ochránce práv: Nejvíc stížností přišlo z Prahy a jižní Moravy, nejméně z Vysočiny
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová při setkání s občany v Prostějově

Pokud však údaje porovnáme s počtem obyvatel v krajích, ukazuje se, že po jižní Moravě jsou to lidé z Prahy a Karlovarského kraje, kdo se v loňském roce nejčastěji bránil proti postupu úřadů. Naopak, nejméně vyhledávali pomoc veřejné ochránkyně práv lidé z kraje Vysočina.

Z hlediska témat, kterými se ochránkyně může zabývat a může v nich lidem pomáhat, prakticky ve všech krajích „vedou“ problémy v důchodových záležitostech, ať už jde o starobní, invalidní nebo vdovské/vdovecké důchody. Například z Moravskoslezského kraje se potíží s důchodem týkal každý desátý podnět. Odlišné jsou pouze Jihomoravský a Ústecký kraj, v nichž si lidé častěji než na důchody stěžovali na problémy týkající se přiznávání a vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi. Z Prahy zase ochránkyni přišlo víc stížností v cizineckých záležitostech a ve Středočeském kraji lehce převažovaly stížnosti na průtahy v soudních řízeních.

Zajímavé rozdíly mezi kraji jsou i v zastoupení některých témat. Například na průtahy u soudů si loni častěji stěžovali lidé z Prahy, Středočeského, Ústeckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Naopak lidé z Karlovarského, Královéhradeckého, Pardubického kraje a kraje Vysočina se v těchto záležitostech na ochránkyni obraceli jen minimálně. Podobně je tomu třeba u stížností týkajících se stavebního práva, především povolování nebo užívání stavby - zatímco z Jihomoravského kraje šlo o několik desítek lidí, z Pardubického kraje potřebovalo pomoc pouze několik stěžovatelů. Také případy týkající se sociálně-právní ochrany dětí, kterými se ochránkyně loni zabývala, pocházely především z Prahy a Jihomoravského kraje a téměř žádný nebyl z Jihočeského kraje.

Jakými stížnostmi se ochránkyně zabývala podle krajů

Praha

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

22:03 Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

Osobnosti v oblasti výzkumu, ochrany a zpřístupňování jeskyní a krasového podzemí vyzdvihne Cena Spr…