Veřejný ochránce práv: Povinnost cizinců mít při pobytu v Česku zdravotní pojištění

06.04.2021 14:52

Stěžovatelce z Ukrajiny vyměřila v Česku policie pokutu, protože se neprokázala zdravotním pojištěním. Žena pokutu zaplatila, ovšem následně se obrátila s dotazem v této věci na české velvyslanectví v Kyjevě. Úředník jí v odpovědi odkázal na stránky Ministerstva vnitra a na závěr uvedl, že stránky ministerstva takovou povinnost neuvádí.

Veřejný ochránce práv: Povinnost cizinců mít při pobytu v Česku zdravotní pojištění
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

Při šetření případu jsme zjistili, že Ministerstvo vnitra tuto skutečnost opravdu neuvádí, a lidé tak na jeho stránkách nenaleznou relevantní informace. To se nám podařilo změnit, a případ jsme tedy mohli uzavřít.

Úředník velvyslanectví ze stránek Ministerstva vnitra mylně vyvodil informaci, že pro vstup na území Česka v rámci bezvízového styku není potřeba mít uzavřené cestovní zdravotní pojištění a o tomto informoval stěžovatelku. Tato informace však neodpovídá platné právní úpravě, podle níž jsou cizinci povinni mít platné zdravotní pojištění, ať již přicestují na základě víza nebo v rámci bezvízového styku. 

“Veřejnou správu je třeba chápat jako službu občanům. Nelze tak akceptovat, aby na oficiálních stránkách českých úřadů a ministerstev nebyly dostupné jasné a srozumitelné informace. Pokud je nedokáže najít úředník, lze jen těžko předpokládat, že to zvládne občan našeho či dokonce cizího státu. Důsledkem je pak i poskytování mylných informací ze strany úředníků, kteří spoléhají na informační weby ministerstev, jako se tomu stalo v tomto případě. Jsem ráda, že ministerstvo na stránky potřebné informace doplnilo,” říká k případu zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Z vrcholu Králického Sněžníku zmizí zbytky Liechtensteinovy chaty

7:34 AOPK: Z vrcholu Králického Sněžníku zmizí zbytky Liechtensteinovy chaty

Více než čtyři sta tun stavebního odpadu leží v národní přírodní rezervaci Králický Sněžník, necelýc…