Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic

27.09.2020 20:32

Lidé, kteří se setkávají s diskriminací, jsou často v kontaktu se sociálními pracovníky a pracovnicemi. Ti by jim měli nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva nebo jsou diskriminováni.

Veřejný ochránce práv: Příručka antidiskriminačního práva pro vzdělávání sociálních pracovníků a pracovnic
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

To ovšem předpokládá, že sociální pracovníci umí diskriminační praxi rozpoznat, znají možnosti řešení, ví, na který kontrolní orgán se obrátit apod.

Kancelář veřejného ochránce práv nejprve v rámci bezplatné podpory při přípravě výuky antidiskriminačního práva připravila v roce 2017 pro Asociaci vzdělavatelů v sociální práci dva semináře, na nichž se vzdělavateli diskutovali konkrétní i modelové případy s problematikou diskriminace, vysvětlovali na nich jednotlivé aspekty diskriminačního jednání, společně hledali řešení. Na semináře nyní ombudsman navazuje vydáním příručky antidiskriminačního práva pro vzdělavatele v sociální práci.

Jejím smyslem je usnadnit vyučujícím přípravu výuky budoucích sociálních pracovníků a pracovnic v otázkách ochrany před diskriminací. Příručka pokrývá oblasti, v nichž se sociální pracovníci a pracovnice s diskriminací setkávají nejčastěji, tedy oblasti bydlení, vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče, zboží a služeb. Obsahuje řadu modelových případů s řešením doplněným o vysvětlení situace a nechybí ani další úlohy a náměty pro praktické využití ve výuce. Příklady a úlohy jsou individualizované na úkoly a možnosti sociálních pracovníků, cílem je naučit sociální pracovníky a pracovnice rozpoznávat diskriminační jednání a vědět, jak se mu dá čelit.

Příručka pro vzdělavatele v sociální práci ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Brno poskytne speciální trauma tým pro záložní nemocnici na výstavišti

21:20 FN Brno poskytne speciální trauma tým pro záložní nemocnici na výstavišti

Podle aktuální epidemiologické situace navyšuje FN Brno počty lůžek. Tento týden je kapacita pro cov…