Veřejný ochránce práv: Trestní dohra nezákonné stavby domů ve Špindlerově Mlýně

05.04.2017 13:36

Okresní soud v Trutnově bude ve čtvrtek rozhodovat ve věci úředníků obviněných z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti v souvislosti s povolením stavby dvou bytových domů ve Špindlerově Mlýně. Případem se zabýval i zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Zjistil porušení stavebního zákona ze strany stavebního úřadu ve Špindlerově Mlýně a nečinnost Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, který mohl částečně věc napravit, ale neudělal to, takže nezákonnost fakticky potvrdil.

Veřejný ochránce práv: Trestní dohra nezákonné stavby domů ve Špindlerově Mlýně
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Případ má i trestní dohru, protože policie obvinila vedoucího stavebního úřadu ve Špindlerově Mlýně a referentku Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, kterým nyní hrozí trest až pěti let odnětí svobody. Porušili stavební zákon, když umožnili postavit dva bytové domy, jejichž podoba byla v evidentním rozporu s podmínkami územního plánu města.

Územní plán města Špindlerův Mlýn v dané lokalitě umožňuje stavby individuálního bydlení, tj. rodinné domy s ubytováním do 8 lůžek. Domy mohou mít maximálně dvě nadzemní podlaží a maximální zastavitelná plocha je 150 m2. Důvodem je koncepce zachovat a dovářet území rodinných domů se zelení a okrasnými zahradami. Investor však zamýšlel postavit zde dva domy se třemi nadzemními podlažími a s podstatně větší zastavitelnou plochou. Přestože to bylo v rozporu s územním plánem, stavební úřad investorovi vyhověl a stavby povolil.

Zástupce veřejné ochránkyně práv shledal v takovém jednání rozpor s požadavky stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.). Územní plán je totiž pro rozvoj obce dokumentem zásadní důležitosti a jeho požadavky jsou proto pro rozhodování stavebních úřadů závazné. Obec tím dává najevo, jakou výstavbu na svém území považuje za přípustnou a jakou již nikoliv. Stavební úřad se však těmito závaznými požadavky neřídil a v průběhu výstavby svá pochybení ještě prohloubil. Zcela bez vědomí vlastníků okolních pozemků a staveb, jejichž informování je v takovém případě nezbytné, totiž povolil další rozšíření výstavby do podoby, která byla v ještě výraznějším rozporu s územním plánem města Špindlerův Mlýn (mimo jiné provedení nástavby). Novou podobou stavby byla navíc porušena i původní povolení, s nimiž ještě sousedé seznámeni byli.

Původní stavební povolení už krajský úřad změnit nemohl z důvodu uplynutí lhůt. Nezabýval se však ani nezákonností rozhodnutí o změně stavby, které ještě zrušit mohl.

Zprávu z šetření najdete zde: http://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/3432

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Na co si dát pozor při cestě autem na zahraniční dovolenou

20:45 dTest: Na co si dát pozor při cestě autem na zahraniční dovolenou

Pokud se chystáte cestovat autem do zahraničí, měli byste si předem zjistit pár informací ohledně ta…