Vězeňská služba: Pietní shromáždění při příležitosti výročí Pražského povstání

05.05.2023 22:02 | Tisková zpráva

U příležitosti výročí Pražského povstání se dnes v prostorách někdejšího nacistického popraviště ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác konal pietní akt k uctění památky všech, kteří položili životy v boji proti nacismu. Pietního aktu se zúčastnili zástupci parlamentu, státních a občanských organizací či hlavního města Prahy.

Vězeňská služba: Pietní shromáždění při příležitosti výročí Pražského povstání
Foto: vscr.cz
Popisek: Vězeňská služba ČR - logo

Během pietního shromáždění se účastníci postupně zastavili na třech místech. Tím prvním byla Pamětní deska na budově Vrchního soudu v Praze určena obětem justice v průběhu Pražského povstání. A také barikádníkům, kteří položili životy na barikádách v Praze na Pankráci. Dále u Pamětní desky doktora Emila Lányho v průchodu do pankrácké věznice. Emil Lány byl jeden z nejvýznamnějších právníků první republiky a padl právě 5. května roku 1945. Posledním místem pietního setkání byl Památník Sekyrárna v objektu pankrácké věznice, kde byly za nacistické okupace v období druhé světové války za Protektorátu Čechy a Morava gilotinou popravovány osoby obviněné z tzv. protiříšské činnosti. Mezi 5. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 bylo na Pankráci gilotinou popraveno 1075 osob a neznámý počet osob byl popraven oběšením na ocelové traverze s osmi háky, zavěšené na stropu vedle gilotiny.

Poslaneckou sněmovnu na akci reprezentovala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová. Jako zástupce Senátu přijal pozvání 1. místopředseda Jiří Drahoš a také místopředseda Tomáš Czernin. Vězeňskou službu zastupovali 1. náměstek generálního ředitele generál Tomáš Hůlka a náměstek Jeroným Tejc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

7:02 Ombudsman: Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

Dva výzkumy veřejného ochránce práv ověřovaly přístupnost veřejných budov z pohledu stavebního práva…