Vězeňská služba: Výzkum prokázal závažné dopady uvěznění rodiče na dítě

02.06.2024 20:48 | Tisková zpráva

První výzkumný projekt v ČR zaměřený na děti vězňů s názvem Rodičovství za mřížemi realizovala Masarykova univerzita v Brně v úzké spolupráci s neziskovou organizací Mezinárodní vězeňské společenství. Výzkum vznikl také díky úzké kooperaci s Vězeňskou službou ČR. Odborný průzkum je reakcí na závažnou situaci dětí odsouzených rodičů, s kterými nezisková organizace pracuje již 14 let.

Vězeňská služba: Výzkum prokázal závažné dopady uvěznění rodiče na dítě
Foto: vscr.cz
Popisek: Vězeňská služba ČR - logo

Tříletý výzkum si dal za cíl porozumět tomu, co se děje s dětmi, když jsou odloučeny od rodičů v důsledku věznění a jaký to má vliv na prospívání dítěte. Zvláštní pozornost byla věnována tomu, co se děje se vztahem s tímto rodičem, dopadům věznění na život dítěte i kontaktu dítěte s rodičem během výkonu trestu. Výzkum probíhal s uvězněnými rodiči, s dětmi samotnými i s těmi, kteří o ně pečují. Ke  sběru dat byla využita kvalitativní i kvantitativní metoda.

Statistika není, odhady mluví až o 40 tisících dětí

Dětem, kterým se také říká “neviditelné či zapomenuté děti”, není v ČR věnována systematická odborná pomoc a jejich práva nejsou legislativně ukotvena. Oficiální statistika o počtu těchto dětí neexistuje, ale MVS odhaduje, že jich může být až 40 tisíc. S dětmi vězňů pracuje nezisková organizace třeba na letních kempech, které pro ně pořádá, nebo v klubech, kde se děti pravidelně scházejí. “Ukázalo se, že uvěznění rodiče znamená pro děti, které mají s rodičem dobrý vztah, enormní emocionální zátěž, negativně to ovlivňuje jejich psychiku, jsou často traumatizované. Odchod rodiče za mříže vytváří u dětí podmínky pro nepříznivou životní trajektorii, která ovlivňuje život dítěte nejen v přítomnosti, ale je riziková i pro jeho budoucí život,“ popisuje Jitka Navrátilová z Fakulty sociální studií MU Brno, která byla hlavní řešitelkou výzkumu. Je důležité upozornit, že děti odsouzených rodičů nepředstavují jednotnou skupinu, ale několik podskupin, které se značně odlišují potřebami a rovněž vyžadují i jiný přístup pomoci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP: Úrazů u dětí přibývá. Nejčastěji si děti poraní zápěstí a ruku

13:35 ČPZP: Úrazů u dětí přibývá. Nejčastěji si děti poraní zápěstí a ruku

Přibývá dětí, které si způsobí zranění. Nejčastější diagnózou a úrazem, se kterým zamíří k lékaři na…