Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů

27.01.2021 12:39

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 27. ledna 2021 sešli prostřednictvím videokonference na mimořádném jednání Rady hospodářské a sociální dohody. Tématem společného jednání byla záležitost výstavby nových jaderných zdrojů v České republice.

Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády
reklama

V letošním roce se jedná o první a současně mimořádné zasedání tripartity. V minulém roce se uskutečnilo pět jednání Rady hospodářské a sociální dohody. Pracovní týmy tripartity se setkávají prostřednictvím videokonferencí.

Problematika zajištění výstavby jaderných zdrojů v ČR

V roce 2020 bylo v provozu 443 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 393 GWe. Pro přípravu nového jaderného zdroje v Dukovanech byly vybrány tlakovodní reaktory a to zejména kvůli jejich bezpečnostním charakteristikám, největšímu rozšíření ve světě a v neposlední řadě kvůli zkušenostem z výstavby, provozu a licencování stávajících bloků v ČR. Z posouzení vlivu záměru NJZ Dukovany vyplynulo výkonové omezení, tedy maximální elektrický výkon nového bloku 1200 MWe, přičemž jak z důvodu plnění aktuálních požadavků standardů, tak i požadavků investora jsou diskutovány pouze projekty tzv. Generace III. Komunikace probíhala se všemi dodavateli tlakovodních reaktorů o výkonu 950 až 1200 MWe. Se zahájením výstavby se počítá v roce 2029 a uvedení do provozu je předpokládáno v roce 2036.

V červenci 2019 přijala vláda usnesení, ve kterém schválila investorský model pro nové jaderné zdroje v lokalitě Dukovany, jež by měly nahradit stávající výrobní jednotky. V dubnu 2020 přijala vláda usnesení k přípravě nových jaderných zdrojů v ČR a základním bezpečnostním zájmům, ve kterém schválila bezpečnostní zájmy státu a mechanismy pro jejich zajišťování. V červenci 2020 schválila vláda model financování nových jaderných zdrojů v ČR prostřednictvím poskytnutí návratné finanční výpomoci. Ve stejném měsíci byla podepsána Rámcová smlouva o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v České republice a První prováděcí smlouva o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany.

Další jednání Rady hospodářské a sociální dohody se uskuteční 22. února 2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Celoměstské vzdělávání podpoří Praha letos 15 miliony

19:38 MHMP: Celoměstské vzdělávání podpoří Praha letos 15 miliony

Na dnešním jednání Rady hl. m. Prahy byla pro letošní rok schválena grantová podpora v Programu celo…