Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů

27.01.2021 12:39 | Zprávy

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 27. ledna 2021 sešli prostřednictvím videokonference na mimořádném jednání Rady hospodářské a sociální dohody. Tématem společného jednání byla záležitost výstavby nových jaderných zdrojů v České republice.

Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

V letošním roce se jedná o první a současně mimořádné zasedání tripartity. V minulém roce se uskutečnilo pět jednání Rady hospodářské a sociální dohody. Pracovní týmy tripartity se setkávají prostřednictvím videokonferencí.

Problematika zajištění výstavby jaderných zdrojů v ČR

V roce 2020 bylo v provozu 443 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 393 GWe. Pro přípravu nového jaderného zdroje v Dukovanech byly vybrány tlakovodní reaktory a to zejména kvůli jejich bezpečnostním charakteristikám, největšímu rozšíření ve světě a v neposlední řadě kvůli zkušenostem z výstavby, provozu a licencování stávajících bloků v ČR. Z posouzení vlivu záměru NJZ Dukovany vyplynulo výkonové omezení, tedy maximální elektrický výkon nového bloku 1200 MWe, přičemž jak z důvodu plnění aktuálních požadavků standardů, tak i požadavků investora jsou diskutovány pouze projekty tzv. Generace III. Komunikace probíhala se všemi dodavateli tlakovodních reaktorů o výkonu 950 až 1200 MWe. Se zahájením výstavby se počítá v roce 2029 a uvedení do provozu je předpokládáno v roce 2036.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Úhrada škody

Vyzvali jste radní, aby uhradili způsobenou škodu České televizi. Proti tomu nic nemám, ale zajímá mě něco jiného. Proč politici nemusí hradit škody, které svým jednáním způsobili? Nebo aspoň co vím, tak nemusí. To vám přijde v pořádku nebo také prosadíte, aby se to změnilo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku Správě národního parku

13:21 HZS: Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku Správě národního parku

Hasičský záchranný sbor ČR dnes v 10:00 hodin předal požářiště v oblasti mezi obcemi Rynartice, Doln…