Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro novou sněmovnu, snížení cen energií mají ošetřit novely zákonů

20.10.2021 20:29 | Tisková zpráva

Vláda Andreje Babiše schválila na mimořádném jednání ve středu 20. října 2021 návrh zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2022, který musí předložit nové Poslanecké sněmovně vzešlé z parlamentních voleb. Připravila i novely tří zákonů, jimiž chce snížit negativní dopady dramaticky stoupajících cen energií na koncové odběratele a projednala i zpřísnění protiepidemických opatření v souvislosti s rostoucími počty nakažených nemocí covid-19.

Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro novou sněmovnu, snížení cen energií mají ošetřit novely zákonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho vyjednalo Ministerstvo financí, nadále počítá se schodkem 376,6 miliardy korun. Předpokládané příjmy ministerstvo vyčíslilo na 1 551,1 miliardy korun, výdaje 1 927,7 miliardy korun. Zákonem se musela vláda zabývat znovu, protože předchozí návrh, schválený v souladu se zákonnými lhůtami koncem září, už nemohla projednat končící Poslanecká sněmovna. Do Sněmovny vzešlé z říjnových parlamentních voleb, je nutné všechny neprojednané návrhy legislativních změn předložit znovu. Podrobnosti o návrhu rozpočtu naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí ZDE.

Vláda se také vrátila k projednávání opatření, která mají ulehčit odběratelům energií současnou situaci s dramatickým nárůstem jejich cen. Vláda předloží do Poslanecké sněmovny tři návrhy novel zákonů – zákona o dani z přidané hodnoty, zákona o podporovaných zdrojích energie a zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Vláda v nich navrhuje, aby na dodání elektřiny a plynu bylo namísto základní sazby daně ve výši 21 procent uplatněno osvobození od daně s nárokem na odpočet daně, aby bylo možné kompenzovat zákazníkům části regulované ceny elektřiny související s provozní podporou obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů energie a aby na finanční krytí těchto podpůrných opatření bylo možné využít peněžní prostředky z aukcí emisních povolenek. Účinnost novely zákona o DPH vláda požaduje od 1. ledna 2022, změny v daních i ve využívání peněz z emisních povolenek ale podléhají souhlasu Evropské komise.

Vláda projednala také změny v protiepidemických opatřeních, které v souvislosti se sílící vlnou epidemie covid-19 připravilo Ministerstvo zdravotnictví. Od 25. října bude opět zavedena povinnost používat respirátor ve všech vnitřních prostorech budov včetně pracovišť až na stanovené výjimky, např. pro pedagogické pracovníky při výuce nebo pro zaměstnance, kteří budou na pracovišti sami.

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25012 lidí

Od 1. listopadu pak bude platit, že provozovatelé restaurací, klubů, diskoték a dalších obdobných provozoven budou mít povinnost kontrolovat OTN, zda má zákazník platný test, očkování či potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Dojde také ke zkrácení doby platnosti testů – antigenní test bude nově platit jen 24 hodin, PCR test 72 hodin. Zároveň ministerstvo rozhodlo omezit úhradu preventivních testů na SARS-CoV-2. Nárok na bezplatné provedení testu (RAT antigenní test jednou za sedm dnů a dva PCR testy za kalendářní měsíc) budou mít nově jen osoby mladší 18 let, osoby, které se kvůli zdravotnímu stavu nemohou podrobit očkování a osoby, které podstoupily alespoň jednu dávku očkování.

Zároveň se ale zvyšuje věková hranice dětí, které se nemusejí prokazovat OTN, ze šesti na dvanáct let, a pokud se bude jednat o organizovanou sportovní soutěž, zvyšuje se tato věková hranice na 18 let.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…