Vláda schválila Koncepci ochrany měkkých cílů pro roky 2017–2020

20.04.2017 14:20

Dne 19. dubna 2017 vláda schválila Koncepci ochrany měkkých cílů pro roky 2017 až 2020. Jde o další z řady aktivit Ministerstva vnitra v oblasti ochrany obtížně hlídaných míst a událostí s větším výskytem osob, jako jsou obchodní centra, trhy, školy či koncerty.

Vláda schválila Koncepci ochrany měkkých cílů pro roky 2017–2020
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Cílem koncepce je vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky kterému bude možné rychle a pružně reagovat na vniklé hrozby. 

Potřeba ochrany měkkých cílů vychází jak z protiteroristického balíčku a zjištění Auditu národní bezpečnosti, tak ze skutečnosti, že teroristé stále častěji na tato místa útočí. „Chceme vytvořit takové podmínky, které umožní, že podstatná část měkkých cílů bude schopná na případnou hrozbu reagovat a útoku buďto zabránit, nebo výrazně snížit možné škody. Koncepce počítá s tím, že ochrana měkkých cílů je věcí všech subjektů, které spolu musí aktivně spolupracovat a mít nastavenou komunikační a koordinační činnost. Součástí toho je také důležité zapojení Policie ČR,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že jde o první materiál v ČR na takovéto úrovni.

Součástí koncepce jsou tyto návrhy opatření:

  • vytvoření stálého poradního sboru MV pro ochranu měkkých cílů,
  • vytvoření série vzdělávacích kurzů a materiálů k ochraně měkkých cílů pro odborníky z řad bezpečnostních složek, majitele či provozovatele měkkých cílů,
  • realizace informační kampaně zaměřené na laickou i odbornou veřejnost,
  • rozesílání varovných SMS vybraným zástupcům měkkých cílů s plánem vytvořit síť spojení tak, aby zástupci měkkých cílů v místě útoku měli přehled a informace o tom, co se v okolí děje,
  • Ministerstvo vnitra do konce června předloží vládě návrh na zřízení dotačních programů vytvořených s konkrétními ministerstvy za účelem zvýšení ochrany měkkých cílů.

Podrobné informace naleznete v přiložené koncepci.

Ministerstvo vnitra v minulosti už např. vytvořilo metodiku Základy ochrany měkkých cílů, která se zaměřuje na řešení konkrétních situací, jako je výskyt podezřelé osoby, nález podezřelého balíčku atd. Kromě toho pro zástupce měkkých cílů funguje také nonstop poradní infolinka na čísle 800 255 255

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kraj Vysočina: Žáci třebíčské hotelovky obsluhovali diplomaty v Praze

8:10 Kraj Vysočina: Žáci třebíčské hotelovky obsluhovali diplomaty v Praze

Žáci Hotelové školy Třebíč zajišťovali obsluhu při oslavách státního svátku Francouzské republiky, k…