Vláda schválila mandát pro premiéra Sobotku na summit EU-Turecko

28. 11. 2015 21:08

Na mimořádné schůzi vlády v sobotu 28. listopadu 2015 byl schválen mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku pro nedělní summit EU a Turecka. Lídři se na něm budou věnovat dalším krokům při řešení aktuální migrační krize.

Vláda schválila mandát pro premiéra Sobotku na summit EU-Turecko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Odsouhlasený mandát pro premiéra Sobotku odráží přístup, který vláda dlouhodobě prosazuje jako nejefektivnější způsob řešení současné migrační krize. Jde zejména o pomoc uprchlíkům a jejich hostitelským komunitám v zemích původu a tranzitu a o funkční návratovou politiku.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka proto na jednání Evropské rady podpoří solidární finanční asistenci Turecku, které hostí více než dva miliony uprchlíků a přes jehož území proudí migranti do Evropy.

Vláda již v tomto roce poskytla Turecku 10 milionů korun na podporu azylové a migrační infrastruktury. Česká republika může nabídnout i svou účast na expertní pomoci Turecku.

Premiér Sobotka je připraven podpořit také vízovou liberalizaci, pokud Turecko splní potřebné podmínky včetně readmise osob z třetích zemí, které do EU vstoupily právě přes Turecko.

Jednodenní setkání hlav států a vlád členských zemí EU s Tureckem proběhne v neděli 29. listopadu v Bruselu. Summit má být zakončen společným prohlášením prohlubujícím spolupráci EU a Turecka v oblastech ochrany hranic, návratové politiky, vízové liberalizace, procesu rozšíření a finanční podpory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom zahájil projekt výstavby JE v Uzbekistánu

12:54 Rosatom zahájil projekt výstavby JE v Uzbekistánu

Slavnostní zahájení inženýrských průzkumů v rámci posuzování vhodnosti lokality pro první uzbeckou j…