Vláda schválila mandát pro premiéra na neformální summit v Bruselu a příspěvek na pomoc zemím Sahelu

21.02.2018 15:12

Vláda schválila ve středu 21. února 2017 mandát pro premiéra Andreje Babiše na neformální jednání Evropské rady, které se uskuteční tento pátek v Bruselu. Kabinet dnes zároveň odsouhlasil poskytnutí finančního příspěvku pro skupinu zemí G5 Sahel a opětovně tak potvrdil solidární přístup Česka k otázce migrace.

Vláda schválila mandát pro premiéra na neformální summit v Bruselu a příspěvek na pomoc zemím Sahelu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie
reklama

Na úvod jednání vlády se ministři zabývali mandátem pro premiéra, který bude v pátek s dalšími lídry EU řešit v Bruselu institucionální reformu EU a podobu víceletého finančního rámce. Evropští státníci budou na neformálním jednání řešit způsob výběru předsedy Evropské komise a návrh tzv. Spitzenkandidátů. Česká vláda je přesvědčená, že EU by se měla zaměřit na zachování toho, co dnes funguje a ne zavádět něco nového.

Druhým tématem summitu bude víceletý finanční rámec. Evropská rada se v té souvislosti bude věnovat především tomu, kam by měl příští rozpočet směřovat – řeč tedy bude o principech, ne o částkách. Pro Česko zůstává základem silná kohezní a zemědělská politika. Současně podporujeme dostatek prostředků na nové priority – migrace, obrana, bezpečnost.

V rámci vládního Výboru pro EU dnes kabinet schválil další finanční prostředky na prevenci migračních krizí ve výši 1 milion eur. Tato částka z rozpočtu Ministerstva obrany poputuje do finančního mechanismu EU African Peace Facility za účelem podpory jednotek G5 Sahel Joint Force.

ČR nedávno významně přispěla Libyi na ochranu jižních hranic, nyní vláda pokračuje v krocích vedoucích k omezení migračních toků. Sahel se z pohledu bezpečnosti a tranzitní nelegální migrace stává klíčovým regionem, a to pro EU i pro ČR. Jednat o tom budou lídři EU v rámci mezinárodní konference k Sahelu, která se uskuteční v pátek před Evropskou radou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Prodej DAB+ přijímačů v České republice dynamicky roste

19:38 Český rozhlas: Prodej DAB+ přijímačů v České republice dynamicky roste

Meziroční prodej DAB+ přístrojů v České republice vzrostl téměř o 140 %. Na trhu také stoupl podíl p…