Vláda souhlasila s dočasným odpuštěním DPH na respirátory, prodlouží i podporu pro potravináře

01.02.2021 19:38

Prodejci budou moci zlevnit respirátory třídy FFP2 a vyšší. Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 1. února 2021 uložila místopředsedkyni vlády a ministryni financí, aby vydala rozhodnutí, kterým tyto výrobky dočasně osvobodí od daně z přidané hodnoty. Odsouhlasila také prodloužení dotačního programu Ministerstva zemědělství Agricovid Potravinářství a schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů.

Vláda souhlasila s dočasným odpuštěním DPH na respirátory, prodlouží i podporu pro potravináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Generální pardon ministryně financí umožní prominutí daně z přidané hodnoty za dodání filtračních polomasek a respirátorů, které splňují parametry třídy ochrany minimálně FFP2, KN95 nebo N95 nebo mají stejnou či vyšší filtrační účinnost, a dalších typů respirátorů bez výdechového ventilu, pokud jsou výrobcem určeny jak k ochraně uživatele, tak jeho okolí a pokud se jedná současně o osobní ochranný prostředek kategorie III a zdravotnický prostředek rizikové třídy I podle příslušných předpisů Evropské unie.

Vláda si od tohoto kroku slibuje lepší finanční dostupnost těchto účinnějších ochranných prostředků dýchacích cest, což by mělo napomoci k jejich častějšímu používání, a tím ke snížení rizika nákazy nemocí covid-19 v populaci. Opatření, které již Ministerstvo financí zveřejnilo ve Finančním zpravodaji (ZDE), má platit zatím dva měsíce.

Kabinet na návrh ministra zemědělství schválil realizaci druhé výzvy dotačního programu Agricovid Potravinářství. Jedná se o pokračování programu, který vláda schválila loni v listopadu, v navazujícím období od 1. prosince 2020 do 28. února 2021 Rámcové podmínky programu se nemění, dotační podpora zůstává zacílená do oblasti potravinářských a zemědělských podniků, jejichž produkce směřuje do oblasti veřejného stravování a nově i na trhy a tržnice, které jsou přijatými opatřeními významně omezeny. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství ZDE.

Vláda v rámci projednávání covidové agendy vyslovila i souhlas s úpravou ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví (ZDE), které se týká vstupu do České republiky. Od 5. února dojde ke změnám především v otázce povinného testování osob, které do České republiky přijíždějí v rámci povolených výjimek ze zákazu vstupu ze zemí s rizikovým výskytem nemoci covid-19. Osoby ze zemí se středním rizikem budou muset před vstupem do ČR doložit negativní výsledek antigenního nebo PCR testu, u zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem, což bude nová kategorie zemí, budou muset ještě ve stanovené době po vstupu na české území podstoupit další PCR test, a to na vlastní náklady. Lidé z vysoce rizikových zemí budou muset před testem strávit minimálně pět dnů v karanténě. Výjimky z tohoto pravidla se nově rozšiřují o policisty vykonávající eskortní činnost nebo bezpečnostní doprovod letadel a o občany, kteří doloží, že v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Ministři a ministryně se v rámci běžného programu vrátili k projednávání návrhu nového zákona o ochraně oznamovatelů a souvisejícího změnového zákona. Nový zákon by měl posílit pozici oznamovatelů protiprávního jednání. Měl by těmto oznamovatelům zajistit ochranu před případným odvetným opatřením ze strany zaměstnavatele. Zavádí i povinnost pro povinné subjekty zavést pro nahlašování těchto případů vnitřní oznamovací systém a další náležitosti pro jeho řádné fungování. Více v tiskové zprávě Ministerstva spravedlnosti ZDE.

Kabinet se zabýval také harmonogramem a technickými způsoby provedení digitalizace služeb veřejné správy na období 2021–2025 a celkem třinácti kontrolními závěry Nejvyššího kontrolního úřadu. Vláda vzala na vědomí také návrh Akademického sněmu Akademie věd České republiky na jmenování prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc., předsedkyní Akademie věd České republiky, a to s účinností od 25. března 2021 na druhé čtyřleté funkční období.

Kompletní výsledky jednání vlády jsou k dispozici ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

22:11 Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

Pietní akt k uctění památky velitele paraskupiny Wolfram a patrona pěší roty Aktivní zálohy Krajskéh…