Vláda umožní členům bezpečnostních sborů vydělávat mimo službu, chce také zvýšit bezpečnost letišť

18.02.2019 19:11

Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 18. února schválila aktualizaci Statutu Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice. Tím má dojít k zefektivnění práce výboru. Dále byl přijat návrh novely zákona, který příslušníkům bezpečnostních sborů umožňuje jinou výdělečnou činnost mimo službu. Členové vlády schválili také Akční plán Strategie regionálního rozvoje na roky 2019 a 2020.

Vláda umožní členům bezpečnostních sborů vydělávat mimo službu, chce také zvýšit bezpečnost letišť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Vláda schválila aktualizaci Statutu Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice. Díky aktualizaci má dojít ke zpřehlednění Statutu a zároveň ke zvýšení efektivnosti práce Stálého výboru. V čele výboru bude nově stát předseda vlády, místopředsedy budou ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Členem výboru se stane také 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Změnami ve Statutu dochází k orientaci na prioritní úkol, kterým je stabilní a cenově dostupná dodávka elektrické energie z neemisních zdrojů.

Členové vlády schválili také návrh novely zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Novela stanoví podmínky a omezení pro výkon jiné výdělečné činnosti přímo v zákoně. Původní znění zákona zakazovalo policistům, hasičům a dalším příslušníkům bezpečnostních sborů vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu. Nově je možné vydělávat i jinak a to v případě souhlasu služebního funkcionáře. Způsob výdělku zároveň nesmí vést ke střetu osobních zájmů se zájmy služby. Novela zároveň vymezuje ty činnosti, které bude moci člen bezpečnostních sborů vykonávat bez souhlasu služebních funkcionářů. Více informací na stránkách Ministerstva vnitra (ZDE).

Dalším projednaným a schváleným bodem byl Akční plán ke Strategii regionálního rozvoje České republiky na roky 2019 a 2020. Akční plán navazuje na předchozí plány z let 2015-2016 a 2017-2018. Shrnuje opatření, která jsou rozdělena do čtyř oblastí. Konkrétně jde o Regionální konkurenceschopnost, Územní soudržnost, Environmentální udržitelnost a Veřejnou správu a spolupráci. Celkem se jedná o 31 konkrétních opatření. Členové vlády se shodli, že podoba plánů Strategie regionálního rozvoje 2021+ by měla být konkrétnější s jednoznačnějším navázáním na finanční zdroje. Ministerstvo již na přípravě nové strategie pracuje. Více informací na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj (ZDE).

Členové kabinetu také schválili připojení České republiky k iniciativě Evropské komise vybudovat Evropský družicový telekomunikační systém pro vládní účely, tzv. GOVSATCOM. Jedná se o součást projektu Galileo. Systém bude poskytovat spojení pro evropské i národní bezpečnostně kritické účely a zajistí strategickou autonomii Evropy v oblasti družicové telekomunikace. GOVSATCOM má být uveden do provozu v roce 2020 a jeho hlavními uživateli budou evropské instituce a orgány, vlády a státní správa členských států EU.

Vláda se dnes seznámila s informací o stavu realizace projektu Letiště III, který má zásadně zvýšit bezpečnost na mezinárodních letištích s pravidelným leteckým provozem. Konkrétně se jedná o letiště Brno-Tuřany, Karlovy Vary, Pardubice a Ostrava-Mošnov. Zvýšení bezpečnosti se má docílit vybudováním moderního kamerového systému s detekcí obličejů, zajištěním zvýšené ostrahy vnější hranice areálů letišť, systémem detekce radioaktivního záření, či integrací bezpečnostních systémů s letištěm Václava Havla v Praze. Zvýšení bezpečnostních opatření přispěje nejen ke zvýšení bezpečnosti cestujících a letištního personálu, ale také k boji s nelegální migrací. Více informací na stránkách Ministerstva vnitra (ZDE).

Dalšími tématy byla například změna nařízení o poskytování dotací na opatření dobrých životních podmínek zvířat či zákon o lesích, který má minimalizovat dopady kalamitních situací v lesích. Více informací na stránkách Ministerstva zemědělství (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

22:11 Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

O titul Aleje roku spolku Arnika ve Zlínském kraji nebojuje zatím žádná alej, letos zatím přišlo 55 …