Vláda znovu předloží Parlamentu novelu zákona o krizovém řízení

25.10.2021 18:47 | Tisková zpráva

Vláda se napodruhé pokusí prosadit v Parlamentu zpřísnění trestů za porušování protiepidemických opatření.

Vláda znovu předloží Parlamentu novelu zákona o krizovém řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Příslušný návrh novely zákonů o krizovém řízení a o pravomoci Policie České republiky a obecní policie postihovat porušení krizových opatření a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky schválil na jednání v pondělí 25. října 2021 kabinet Andreje Babiše. Ministři projednali i další návrhy změn zákonů, prodloužení programu Antivirus A a také záměr Ministerstva zdravotnictví opět o něco zpřísnit protiepidemická opatření.

Návrh novely zákonů o krizovém řízení a o pravomoci Policie České republiky a obecní policie postihovat porušení krizových opatření a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky vláda projednala a schválila už 7. prosince 2020. Poslanecká sněmovna ale před volbami nedokázala přehlasovat veto Senátu, a zákon tak nebyl schválen.

Vláda Andreje Babiše ale považuje zpřísnění postihů pro podnikatelské subjekty, které ignorují platná protiepidemická opatření, za důležitou součást boje s pandemií nemoci covid-19. Proto stejný návrh předloží k posouzení i nové Poslanecké sněmovně. Legislativní předloha počítá se zavedením postihů právnických a podnikajících fyzických osob za porušení krizových opatření, fyzickým osobám by měly za totéž hrozit pokuty až 50 000 korun a oprávnění kontrolovat a sankcionovat dodržování platných opatření má výslovně získat i Policie ČR a obecní policie.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16014 lidí

Vláda v reakci na rozvíjející se novou vlnu epidemie nemoci covid-19 rozhodla rovněž o změně podmínek cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus, schváleného vládou 31. března 2020. Období uznatelnosti výdajů režimu A bude nově končit až 31. prosince 2021 v případě, že příspěvek je poskytnut na krytí výdajů vzniklých z důvodů nařízení karantény nebo izolace zaměstnancům, tedy jestliže příspěvkem je kryt výdaj vzniklý vyplacením náhrady mzdy zaměstnancům v souladu s § 192 zákoníku práce za dobu nařízené karantény nebo izolace. Nejzazším datem pro uzavření dohody o poskytnutí příspěvku z programu Antivirus mezi zaměstnavatelem a Úřadem práce České republiky bude 31. prosinec 2021 namísto dosud platného 31. října. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí ZDE.

Vláda vydala také souhlas se změnami v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví, vyhlášených na základě pandemického zákona, která vstoupí v platnost od 1. listopadu. Ministerstvo v nich mimo jiné zavádí povinné testování pro děti v přípravné třídě základní školy a přípravném stupni základní školy speciální a žáky základní školy, denní formy vzdělávání konzervatoře nebo denní formy vzdělávání střední školy v okresech nejvíce postižených aktuální vlnou pandemie covid-19: České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testování se uskuteční ve dvou vlnách 1. a 8. listopadu. Testování se vyhnou očkované děti a ty které doloží potvrzení o prodělané nemoci nebo platný negativní výsledek antigenního nebo PCR testu absolvovaného u poskytovatele zdravotních služeb.

Zaměstnanci škol a dalších školských zařízení budou muset ve stejných termínech doložit rovněž OTN, případně na místě podstoupí antigenní samotest. Pro děti i zaměstnance, kteří se testovat odmítnou, bude až na jasně stanovené výjimky platit povinnost nosit celou dobu ve škole nebo školském zařízení ochranu dýchacích cest – do 15 let roušku, pro starší respirátor. Povinnost prokázat se OTN budou mít i vysokoškoláci, kteří budou chtít být ubytováni na kolejích.

Upřesňuje se i mimořádné opatření k nošení ochrany dýchacích cest, kde se například doplňují výjimky z povinnosti používání respirátoru pro přesně stanovené zaměstnance – očkované pečující osoby v dětské skupině, zaměstnance v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc a zaměstnance ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a ve školách zřízených při nich a ve střediscích výchovné péče při poskytování služeb internátní formou. Upřesňuje se i výjimka z povinnosti používání respirátorů pro osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti za podmínky postupu v souladu s přijatými a prováděnými hygienickými, technickými, organizačními a jinými opatřeními k prevenci rizik stanovenými zaměstnavatelem podle § 102 zákoníku práce za předpokladu, že jsou vybaveny alespoň jinými ochrannými prostředky (zdravotnickou obličejovou maskou).

Kabinet projednal také několik transpozičních novel zákonů, implementujících evropské předpisy, například zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty či autorského zákona, zabýval se několika kontrolními nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu a projednal vstup do řízení před Ústavním soudem, které se týká zrušení části zákona o zdravotních službách. Vláda bude před Ústavním soudem požadovat zamítnutí derogačního návrhu.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

11:54 DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad Dopravní podnik hl. m…