Vlastnosti, podle kterých pozná kvalitní a chutné víno i laik

15.03.2013 10:19

V současné době je na trhu k dostání celá řada vín. Liší se nejen barvou, ale také například přívlastkem, ročníkem, cenou či zemí výroby. Poznat chutné a kvalitní víno od toho méně kvalitního tak není vůbec snadné. Představíme vám 5 parametrů, podle kterých pozná dobré víno i úplný laik.

Vlastnosti, podle kterých pozná kvalitní a chutné víno i laik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lahve vína, ilustrační foto

1. Barva vína

První, čeho bychom si při výběru vína měli všímat, je jeho vzhled. Zejména barva nám na první pohled prozradí, jakou kvalitu můžeme očekávat. „Barva má téměř nejzásadnější roli při rozeznávání kvalitního vína. Bílé víno by mělo hrát v barvách od světle zelenkavé a žluté až po zlatavě žlutou. K červenému vínu patří paleta od světle rubínových po temně rudé tóny. Nekvalitní víno je typické naopak smutnou barvou s šedivými až nahnědlými odstíny,“ objasňuje Marcel Lanžhotský z vinařství Patria Kobylí, které získalo v rámci prestižní Mezinárodní soutěže mladých vín 2013 ocenění pro nejlepší červené víno Cabernet Sauvignon.

2. Čistota vína

Kromě vhodné barvy vína bychom si měli na začátku výběrového procesu všímat také jeho čistoty. Pokud je víno kalné, může se považovat za nestabilní a znehodnocené. Obvykle se navíc tato nečistota negativně projeví také na chuti. Zákal nejčastěji způsobují mikroorganismy. Ty tvoří produkty látkové přeměny, kvůli kterým mohou být původní látky ve víně úplně zničeny a chuť vína tím narušena. Kvalitní víno poznáme podle toho, že je již na pohled jiskrné a bez jakékoliv známky zakalení.

3. Vůně vína

Pokud v průběhu ochutnávání naznáme, že má víno vhodnou barvu i čistotu, můžeme se zvolna zaměřit na jeho vůni. Nekvalitní víno můžeme na základě jeho aroma odlišit od toho chutného a kvalitního poměrně snadno. Poznáme to tak, že při prvním přivonění ucítíme cizí pachy se štiplavým a dráždivým dozvukem. Ty jsou obvykle příznakem vysokého obsahu těkavých látek, které by v kvalitním a chutném víně neměly být v žádném případě přítomny. Typické a zároveň také nezávadné je aroma jemně květinové, ovocné nebo minerální.

4. Chuť vína

Jestliže jsme spokojeni s barvou, čistotou i s vůní vína, přichází v rámci koštování a výběru vína ta nejdůležitější část. Tou je jeho chuť. Vzhledem k rozličnému množství přidávaných elementů jsou chutě vín velmi rozmanité, a záleží tak z velké části na vkusu každého. Můžeme nalézt od svěžích a ovocných chutí přes jemně kyselé až po ty, které evokují praženou kávu či hořkou čokoládu. Pokud však obsahuje víno příliš velké množství železa či mědi, může se vyznačovat nepříjemnou kovově trpkou chutí. Požitek může narušit rovněž nadbytek kyseliny octové, která chuť vína poškozuje a zkyseluje. Rozpoznat tyto elementy nemusí být nicméně pro laika snadné.

5. Celkový dojem z vína

Jedním z nejdůležitějších činitelů při výběru kvalitního a dobrého vína je zejména náš celkový dojem z něj. „Víno nás musí příjemně zaujmout, navodit v nás sympatický dojem. A pak také touhu ochutnat jeho další doušek, ve kterém poznáme nejen cit vinaře, ale i šťavnaté a voňavé bobule z našich sluncem zalitých vinic,“ dodává Marcel Lanžhotský z vinařství Patria Kobylí, které se věnuje vinné tradici již od roku 1958 jako Jednotné zemědělské družstvo a od roku 1999 jako PATRIA Kobylí.

O společnosti PATRIA Kobylí

Společnost PATRIA Kobylí je největším pěstitelem a zpracovatelem vinné révy v obci Kobylí, která se nachází ve velkopavlovické vinařské podoblasti.

Společnost ročně zpracovává 1 700 tun hroznů a hospodaří na ploše 152 hektarů registrovaných vinic.  Ze zpracovaných hroznů se vyrábí jakostní odrůdová vína, vína s přívlastkem, archivní a ročníková vína. Vybrané šarže těchto vín zrají ve velkých ležáckých sudech a ty nejlepší v sudech barrigue. Roční produkce 1 milion lahví vína řadí společnost PATRIA mezi významné tuzemské výrobce vína. PATRIA Kobylí klade důraz na ekologické pěstování a zpracování hroznů. Na svých vinicích uplatňuje program Integrované produkce hroznů a vína, který je zaměřený na produkci hroznů a vín špičkové kvality a zároveň je šetrný vůči životnímu prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát: Organizační výbor schválil seznam 24 návrhů na státní vyznamenání

22:22 Senát: Organizační výbor schválil seznam 24 návrhů na státní vyznamenání

Plénum Senátu na následující schůzi rozhodne o návrzích na státní vyznamenání. Návrhy, které přicház…