Obrázky z výstavy byly původně dílem psaným pro klavír, avšak od svého vzniku v roce 1874 se dočkaly už několika hudebních přepracování. To nejnovější vytvořil český jazzový skladatel Jan Jirucha ml.Jedním z důvodů, proč se do reinstrumentace pustil, bylo připomenutí a odhalení nepřeberných možností jazzového orchestru. “Chtěl jsem napsat velkou partituru pro big band a ukázat, že toto těleso dokáže pojmout jakýkoliv hudební žánr, svým způsobem navazuji na projekt bigbandtronicss Edem Partikou, kde šlo o propojení taneční hudby s big bandem a elektronikou,“ vysvětluje Jirucha.
Jan Jirucha je znám tím, že se často nechává inspirovat vážnou hudbou a jeho jazzový orchestr proto zní jinak, než běžný big band. A ve kterých klasických skladbách čerpá svoji inspiraci? „Poslední dobou jsem hodně poslouchal Arvo Parta, Alfreda Schnittkeho a podzimní období mi umocňoval Gustav Mahler. No a samozřejmě ten vynikající Modest Petrovič. Poslední dobou je myšleno tak tři měsíce. Jinak se to mění podle nálad,“ říká tento mladý jazzový skladatel. Jako malou ukázku výlučnosti Jiruchových jazzových kompozic pro orchestr zveřejnila stanice Vltava u příležitosti premiéry nové instrumentace Kartinek dosud nepublikovaný rozhlasový videozáznam Jiruchovy tvorby pro menší orchestr z roku 2011.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas