Vojáci z misí Resolute Support, Inherent Resolve a UNDOF obdrželi vyznamenání

18.08.2017 20:04

V pátek 18. srpna se ve slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraničních operací v Afghánistánu, Iráku a Izraeli. Slavnostní akce se zúčastnil náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR Jakub Landovský, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a další hosté a rodinní příslušníci nasazených vojáků.

Vojáci z misí Resolute Support, Inherent Resolve a UNDOF obdrželi vyznamenání
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Medaile Za službu v zahraničí převzali vojáci 21. jednotky leteckého poradního týmu (AAT - Air Adviser Team) a velitelství 14. úkolového uskupení mise Resolute Support, kteří působili na území Afghánistánu. Dále byli vyznamenáni příslušníci 3. jednotky leteckého poradního týmu mise Inherent Resolve nasazení v Iráku a vojenští profesionálové 2. skupiny mise UNDOF, kteří působili na izraelsko-syrské hranici (Golanské výšiny). Vybraným jedincům byly kromě toho uděleny Záslužné kříže ministra obrany ČR, Čestné odznaky AČR Za zásluhy a také věcné dary.

„Místa, ze kterých jste se vrátili, nepatří k oblastem, do kterých by se lidé vydávali dobrovolně. Jsou to místa nebezpečná, složitá a v zásadě i nehostinná. O to větší dík vám patří za práci, kterou jste tam vykonali. Přitom ta práce je čím dál složitější, sofistikovanější a o hodně náročnější,“ řekl při této příležitosti Jakub Landovský.

„Chtěl bych ocenit vaši práci, a to jak v Afghánistánu, tak na Golanech a v Iráku. Naplnili jste závazky, a to jak naše národní, tak i ty, které máme k Alianci a OSN. Vaše práce je oceňována nejen u nás doma, ale i mezi vašimi kolegy, se kterými se setkáváte v zahraničí,“ doplnil ho náčelník Generálního štábu.

Pieta za vojáka, který po misi zahynul při dopravní nehodě

Součástí slavnostního nástupu byla i krátká pietní vzpomínka na příslušníka 21. AAT desátníka Lukáše Rezňáka. Ten bez úhony přečkal celou misi v Afghánistánu a bezprostředně po návratu tragicky zahynul 10. srpna 2017 při dopravní nehodě.

„Desátník splnil úkoly, které mu byly uloženy v misi, po návratu do vlasti ale došlo k velice smutné tragické události. Má podpora patří jeho rodičům a blízkých, kteří určitě zažívají velice smutné chvíle,“ dodal k této smutné události Josef Bečvář.

Vojáci si navzájem pomáhají

Na závěr předal 3. letecký poradní tým certifikát na více než třicet dva tisíc korun osmiletému synovi nadrotmistra Jiřího Piskače Mirečkovi, který od narození trpí velice těžkou nemocí. Tyto finanční prostředky vybrali mezi sebou příslušníci týmu v humanitární sbírce.

„Letecký poradní tým ani v té složité situaci, ve které působil, nezapomenul na lidský rozměr a vybral jistou finanční částku, která pomůže k lepšímu životu synovi našeho kamaráda, který je tady mezi námi,“ řekl generál Bečvář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Pražští celníci opět zadrželi padělky za miliony

10:20 Celní správa: Pražští celníci opět zadrželi padělky za miliony

V pondělí 23. ledna odhalili pražští celníci na tržnici SAPA v Praze 4 - Libuši téměř dva tisíce kus…