Vojenská akademie Vyškov: Do kurzu základní přípravy nastoupilo i 388 nových studentů Univerzity obrany

30.08.2020 20:32

10. srpna to před kasárny Dědice opět po týdnu vypadalo, jako by Vyškovští pořádali Den otevřených dveří. Civilisté se sem začali sjíždět již kolem 6. hodiny ranní a časem jich postupně přibývalo a přibývalo. Jen objemná zavazadla dávala tušit, že pobyt plánují na delší dobu.

Vojenská akademie Vyškov: Do kurzu základní přípravy nastoupilo i 388 nových studentů Univerzity obrany
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Tentokrát šlo o nově přijaté studenty Univerzity obrany Brno, kteří však musí před zahájením studia nejprve úspěšně absolvovat kurz základní přípravy ve Vyškově.

Ty v současné době v souvislosti s Covid-19 probíhají za mimořádných preventivních opatření a tak kolem 7. hodiny ranní zde přibyly také desítky lidí oblečených ve speciálních ochranných oblecích. V případě tohoto kurzu se jednalo o příjmový personál nejen z Vojenské akademie, ale i Univerzity obrany a také Agentury vojenského zdravotnictví, zajišťující vstupní lékařské procedury, včetně testování na Covid-19. Nikdo z nováčků tak nesměl dovnitř, dokud neabsolvoval měření teploty, neměl nasazenou roušku a rukavice, nevyplnil dotazník a nepodepsal speciální prohlášení týkající se Covid-19 a nepodrobil se testování na Covid-19. „Tyto speciality je ostatně čekají i v průběhu výcviku,“ upřesnil velitel základní přípravy nadpraporčík Pavel Konvalinka, který dodal, že hned od počátku byl také kladen důraz na organizaci větších rozestupů mezi nováčky.

Ti se sjížděli postupně v průběhu celého dne ze všech koutů naší republiky. „Očekávali jsme jich celkem čtyři stovky, takže zatímco někteří již absolvovali rozdělení do výcvikových skupin podle fakult, ubytování, vystrojení a první kroky v zeleném, někteří teprve dorazili,“ vysvětloval kolem 14. hodiny odpolední nadpraporčík Konvalinka. Nutno podotknout, že v úmorném tropickém horku to byl pro všechny zúčastněné velmi náročný den. Nováčky nyní čeká takových dní více, neboť i jejich výcvik poběží v nepřetržitém režimu.

Noví studenti Univerzity obrany nejsou prvním kurzem základní přípravy, který zde právě běží. Před týdnem za stejných podmínek nastoupili armádní specialisté a absolventi Vojenské střední školy, mířící poté k útvarům a zařízením Armády České republiky. Zatímco jejich výcvik potrvá do neděle 30. srpna, noví studenti Univerzity obrany pak kasárna Dědice opustí v neděli 6. září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF

21:23 Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF

Česká republika je od roku 2019 součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportn…