Vojenská akademie Vyškov: Šedesát výsadkářů pomáhalo s certifikací armádních padáků na letouny Hercules

04.09.2021 15:40 | Tisková zpráva

Každá vojenská technika, výzbroj a výstroj potřebuje certifikaci, která určuje, za jakých podmínek a kde ji je možné použít. Totéž platí i o padácích.

Vojenská akademie Vyškov: Šedesát výsadkářů pomáhalo s certifikací armádních padáků na letouny Hercules
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Po několikaletém plánování, které přerušila i pandemie covid-19, se podařilo uskutečnit seskoky z letounů Hercules C-130 a certifikaci na letouny tohoto typu tak dokončit.

Seskoky českých výsadkářů z letounu Hercules

Padáky, které lze používat pro seskoky z techniky Armády ČR, tedy mimo jiné letounů CASA C-295, vrtulníku Mi-171Š atp., jsou nyní certifikované i pro Hercules. Tento stroj využívá celá řada členských států NATO pro jeho variabilitu, spolehlivost a přepravní kapacitu. Letadlo je schopno operovat i z nerovných a nepříliš upravených ploch a hlavní roli hraje i při transportu výsadků vojsk a materiálu do nepřátelských teritorií.

Čeští vojáci znají C-130 Hercules důvěrně z aliančních cvičení, ale i z nasazení v Afghánistánu a dalších misí. Nicméně až do dnešních dní bylo možné provádět výsadky pouze po zaškolení na padácích dané armády, se kterou výcvik nebo nasazení probíhalo, což je velmi zdlouhavé a neefektivní pro nasazení větších výsadkových skupin. To se nyní změnilo.

Certifikace s pomocí nizozemských vzdušných sil

Armáda České republiky měla dlouhodobý zájem o splnění podmínek certifikace, tedy úspěšných seskoků a zaškolení veškerého personálu. To se nyní podařilo ve spolupráci s nizozemskou armádou, která poskytla nejen dohled nad certifikací. Tamní letectvo díky předešlé a úspěšné spolupráci s AČR nabídlo svou pomoc a poskytlo jeden letoun C-130 Hercules s posádkou, která byla k dispozici po dobu tří dní na letišti v Přerově.

„Zhruba šedesát výsadkářů se podílelo na této certifikaci. Její splnění nám umožní provádět seskoky z letounu Hercules na padáku OVP-12SL, tedy základním padáku pro provádění výsadku, nákladním padáku MPS-85 a všech padácích typu křídlo, které používá naše armáda,“ uvedl plukovník Jiří Líbal ze sekce rozvoje sil MO. Úspěšné završení certifikace tak otevírá Armádě České republiky nové možnosti v oblasti alianční spolupráce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

22:11 ÚZSVM odvedl do státní pokladny přes tři čtvrtě milionu korun

ÚZSVM v Prachaticích získal z odúmrti finanční prostředky ve výši 764 000 korun a rodinný dům v cent…