Vojenské lesy otevřou své přírodní lokality včelařům

4.10.2020 6:23 odp.

VLS nabídnou své unikátní přírodní lokality k dispozici malým včelařům. Smyslem spolupráce je podpora včelařství, ale také možnost využití přínosů včel pro posílení biodiverzity a biologickou rovnováhu přírody.

Vojenské lesy otevřou své přírodní lokality včelařům
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Spolupráci zakotvuje memorandum, které dnes podepsali ředitel VLS Petr Král a předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Čeští včelaři tak budou pro svou činnost moci využívat šest přírodních lokalit, které Vojenské lesy spravují v bývalých vojenských újezdech i v okolí těch stávajících. S ohledem na omezení související s výcvikovou činností armády včelstva nebudou umísťována v aktivních vojenských újezdech.

Společným jmenovatelem lokalit, které VLS spolkovým včelařům dají k dispozici, je, že se v drtivé většině jedná o unikátní přírodní oblasti, kterým se po desetiletí vyhnul civilizační ruch včetně intenzivního zemědělského využití a „chemizace“ krajiny.

Podmínky dohody lesníků s včelaři stanoví, že vhodné lesní pozemky vytipují zájemci o umístění včelstev se správci jednotlivých lokalit. Stanoviště od sebe budou muset být vzdálena minimálně dva kilometry a konkrétní člen spolku na ně s VLS uzavře nájemní smlouvu maximálně na čtyři roky za symbolický nájem. Podmínkou je, že na stanovišti neumístí včelař více než dvacet včelstev.

„Smyslem této spolupráce je pro nás využití přínosu včely medonosné pro ekologickou stabilitu krajiny. A také proto, že chceme podpořit tuto společensky přínosnou spolkovou činnost,“ vysvětlil ředitel VLS Petr Král.

Lesníci tak včelařům pro jejich činnost poskytnou i další součinnost, především možnost příjezdu na stanoviště po lesních cestách. Dohoda VLS a Českého svazu včelařů se opírá i o lesní zákon, který stanoví, že správce lesa je povinen zajišťovat, aby lesy rovnoměrně a trvale plnily všechny své funkce, tedy i funkci ekologickou.

„A k zajištění této funkce lesů přispívají významnou měrou také hmyzí opylovatelé. Proto chovatelé mohou se souhlasem vlastníka lesa z důvodu opylování rostlin, využití medovice a zlepšení produkce semen lesních dřevin lesa umisťovat svá včelstva na lesních pozemcích,“ dodala předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová s tím, že spolupráce s vojenskými lesy je oboustranně výhodná.

Součástí memoranda je také dohoda lesníků s včelaři o spolupráci na osvětové činnosti. Svaz tak bude moci propagovat svou činnost na akcích, které Vojenské lesy a statky pořádají pravidelně pro veřejnost. Včelaři se tak pravděpodobně představí na největší tuzemské oborové akci Lesnický den v Ralsku, Dětském dni na šumavské Olšině, ale také tradiční každoroční prezentaci Armády ČR a VLS ve vojenském újezdu na Olomoucku s názvem Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

1. pololetí v elektromobilitě: Odběry na stojanech ČEZ vzrostly v Olomouckém kraji o 16 procent

19:43 1. pololetí v elektromobilitě: Odběry na stojanech ČEZ vzrostly v Olomouckém kraji o 16 procent

Tisíce nových elektromobilů na českých silnicích a desítky dalších postavených stanic v síti ČEZ – t…