Vyjádření Platformy pro sociální bydlení po grémiu paní ministryně Dostálové

06.04.2018 15:34

Ve včerejším pozdním odpoledni proběhlo gremium paní ministryně Kláry Dostálové pro přípravu věcného záměru zákona o sociálním bydlení. Nyní by se gremium mělo scházet každý měsíc.

Vyjádření Platformy pro sociální bydlení po grémiu paní ministryně Dostálové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová

Na gremiu byly představeny obrysy systému, ve kterém by obce zajišťovaly bydlení pro lidi v bytové nouzi, u kterých bylo identifikováno tržní selhání. Návrh je nyní spíše ve fázi přípravy investičního projektu výstavby. Oproti předchozím vyjádřením zástupců resortu paní ministryně přítomné opakovaně ujistila, že řešení počítá pouze s bytovými jednotkami s vlastním příslušenstvím, v jednom domě by mělo být maximálně 12 bytů a domy by nebyly segregované. Investiční podpora pro obce by měla dosahovat až 100 % nákladů. Bydlení zde by však mělo být režimové.

„Paní ministryně představila záměr stavět nové sociální domovy. V Česku ovšem neexistuje analýza, která prokazovala jejich potřebnost či efektivitu. Pokud by se jednalo o standardní byty, které zaručují autonomii, právní jistotu, nebudou segregované a umožní běžné sociální kontakty, takový program by odpovídal programovému prohlášení vlády a mohl by snížit počty lidí v bytové nouzi. Pokud by se jednalo o jakoukoliv formu nových ubytoven, počet osob v bytové nouzi se naopak zvýší,” komentoval včerejší grémium Štěpán Ripka.

Velká diskuse vznikla kolem prokazování „morálních a finančních” kompetencí k bydlení, s jejichž definicí přišlo Sdružení majitelů domů a bytů. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím tento koncept prosazuje i pro nový zákon o sociálním bydlení. Ripka upozorňuje, že zákon o sociálním bydlení by měl řešit právě situace lidí, které soukromý trh vylučuje. Kritéria soukromých majitelů by proto měla být použita jako definice tržního selhání, ale rozhodně ne jako klíč pro přístup státu ke klientům, kteří podle měřítek soukromých majitelů neuspěli. Stát má pomáhat tam, kde trh nenaplňuje veřejný zájem.

„Pro funkčnost budoucího systému sociálního bydlení je klíčová součinnost resortů, protože nestačí investiční program, ale bude také třeba masivní podpora sociální práce, součinnost s dávkovými systémy, případné zapojení soukromého sektoru prostřednictvím fondu kaucí a dalších garancí a zapojení obcí v samostatné či přenesené působnosti. Koordinace investic a podpůrných služeb je zatím na začátku a bude vyžadovat velkou míru politické shody,“ uvedl Ripka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…