Vyjíždí Preventivní vlak ČD, jarní část cesty začala v Českých Budějovicích

20.4.2017 12:38 odp.

Úspěšný projekt Českých drah „Preventivní vlak bezpečné železnice“ pokračuje i v letošním roce.

Vyjíždí Preventivní vlak ČD, jarní část cesty začala v Českých Budějovicích
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Jarní cestu odstartoval v úterý 18. dubna na nádraží v Českých Budějovicích, odkud zamíří do Strakonic, Jindřichova Hradce a Tábora a na konec do středočeského Benešova u Prahy. České dráhy Preventivní vlak pořádají od roku 2007. Je určený pro žáky základních škol a studenty středních škol a učilišť. Za deset let unikátním vlakem prošlo 16 tisíc mladých lidí. Národní dopravce na projektu spolupracuje s osvědčenými partnery: Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), Policií ČR a dceřinou společností ČD Cargo.

„Každoroční statistiky nehod jsou pro České dráhy stále silným impulzem pokračovat ve svých aktivitách v oblasti prevence na železnici. Bezpečnost na železnici se mezi lidmi stane velkým tématem po nějaké mediálně zveřejněné tragédii. Národní dopravce chce tragédiím předcházet, proto aktivně a především soustavně apelujeme na mladé lidi a ukazujeme přímo v prostředí železnice, že je nutné respektovat  zákon a dodržovat základní pravidla bezpečného chování,“ uvedl Michal Štěpán, člen Představenstva Českých drah.

„Stejně jako o ohni, tak i o železnici se dá říci, že je dobrý sluha, ale zlý pán. To by si měli uvědomit všichni hazardéři, kteří podceňují rizika spojená s provozováním drážní dopravy. Je smutné, že se mezi nimi v řadě případů objevují mladí lidé. A co je ještě smutnější, za jejich chováním často nestojí neznalost, ale jen pouhá frajeřina. Je dobře, že Preventivní vlak na to upozorňuje formou, která mládež dokáže oslovit,“ řekl Josef Hendrych, náměstek generálního ředitele SŽDC pro řízení provozu.       

Preventivní vlak vypravují České dráhy a Správa železniční dopravní cesty společně s dalšími partnery.

                                    

Co mladé lidi v Preventivním vlaku čeká?

Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. České dráhy pro ně společně se Správou železniční dopravní cesty připravily tři stanoviště, kterými postupně účastníci prochází.

Prvním vagónem je speciální kinovůz. V něm návštěvníci uvidí hraný dokument s názvem „To nedáš!“ Seznamuje mládež se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Byť jde o fikci, snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných mimořádných událostí na železnici. Motivací k vytvoření tohoto filmu byly především šokující statistiky železničních nehod.

Na druhém stanovišti čeká na studenty hasičský vůz a hasiči, kteří předvedou ukázky své práce. Nebude se jen mluvit o teorii, ale žáci a studenti si první pomoc vyzkouší, půjde o věrohodnou simulaci záchrany lidského života. Účastníkům se budou věnovat drážní hasiči SŽDC, kteří mají mnohaleté zkušenosti se zásahy při železničních nehodách.

V závěrečné fázi projektu studenty čeká diskuse s odborníky, kteří se nehodami na železnici zabývají. Setkají se v konferenčním voze s vyšetřovateli Správy železniční dopravní cesty a Policie ČR. Vůz je vybaven moderní technikou, a tak nezůstane jenom u pouhých slov.

Účast v Preventivním vlaku je bezplatná, veškeré náklady hradí organizátoři. Cílem je naplnit poslání Preventivního vlaku, tj. varovat děti i dospělé před nebezpečím na železnici a pokles nehod a leckdy zbytečných neštěstí. Délka cyklu pro jednu skupinu je cca 110 – 120 minut. Maximální velikost skupiny (odpovídá kapacitě kinovozu a konferenčního vozu) je 35 studentů. K návštěvě je třeba se předem objednat, a jak je vidět, zájem v českobudějovických školách je veliký, protože termíny jsou obsazené.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Bobinka a Elinka se v létě vrací na Bechyňku

7:33 České dráhy: Bobinka a Elinka se v létě vrací na Bechyňku

„Lokálka mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. Stala se první železnicí u nás, na kter…