Výskyt melanomu se každých 10 let zdvojnásobí

22.04.2015 14:10 | Zprávy

V dubnu se VFN v Praze zaměří právě na jeho prevenci. Opalování nesmíme podceňovat už od jarních měsíců. O tom chce Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přesvědčit v rámci Roku prevence 2015 veřejnost v měsíci dubnu. Ve čtvrtek 23. dubna od 9 do 17 hodin budou ve stanu na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou připraveni odborníci z Dermatovenerologické kliniky VFN ke konzultacím a k bezplatnému vyšetření pigmentových znamének.

Výskyt melanomu se každých 10 let zdvojnásobí
Foto: red
Popisek: Melanom

Kožním nádorům věnují v současné době odborníci čím dál větší pozornost. Hlavním důvodem je výrazný vzestup výskytu tohoto onemocnění, které se navíc posouvá do stále mladších věkových ročníků, výjimkou nejsou ani dvacetiletí nemocní. „Proto jsme se rozhodli věnovat duben prevenci právě kožních nádorů a melanomu a dalších kožních útvarů,“ vysvětluje Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V edukativním stanu bude mít veřejnost možnost podstoupit bezplatné vyšetření znamének s okamžitým získáním výsledků včetně vyšetření speciálním dermatoskopem. K dispozici budou pro konzultaci také odborníci z Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

„Prevenci melanomu by neměl podceňovat nikdo, rozhodně ale doporučujeme navštívit náš stan, jestliže se melanom vyskytl u vás v rodině, máte-li světlou kůži a množství pih nebo mateřských znamének, pokud dochází ke změnám ve vzhledu některého z vašich znamének nebo se vám objevilo znaménko po 35. roce věku. Prevenci by neměli podceňovat ani lidé, kteří se často a hodně opalují nebo chodí do solária,“ upozorňuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Melanom je jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk – melanocytů. Ročně je celosvětově diagnostikováno okolo 160 000 nových případů. V České republice bylo v roce 2012 zaznamenáno 2 730 nových pacientů. Přes intenzivní výzkum je zatím jedinou úspěšnou léčbou melanomu jeho včasné odstranění. Proto by lidé neměli podceňovat návštěvu lékaře a vyšetření znamének a pigmentových skvrn. Výraznému počtu kožních nádorů je také možné zabránit dodržováním zásad správného opalování.

Více informací o projektu se dozvíte na www.rokprevence.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

VFN , Melanom

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

10:17 Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

Černé popelnice občas doslova přetékají. Výsledkem je nepořádek kolem a zbytečné komplikace při svoz…