Výsledky průzkumu SÚKL: Bez využití zůstaly léky za více než 1,2 miliardy korun

22.12.2014 19:40

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o výsledcích průzkumu „Reálné využití léčiv“, jehož cílem bylo zjistit, v jaké míře a s jakými finančními dopady zůstávají předepsané i volně prodejné léky bez využití.

Výsledky průzkumu SÚKL: Bez využití zůstaly léky za více než 1,2 miliardy korun
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Z auditu lékárniček v 1000 českých domácnostech vyplynulo, že pouze 52 % domácností odevzdává léky v lékárně, 24 % léky vyhazuje společně s běžným odpadem, 7 % je spláchne do WC. Zbytek dotázaných nepoužitelné léky odevzdá v ordinaci lékaře, případně si je ponechává doma.

Téměř polovina domácností (46 %) uvedla, že léky, které mají doma a nepoužívají je, mají „do zásoby“, u 36 % dotázaných lék zbyl poté, co jim byla nasazena jiná léčba, nebo se u nich objevily nežádoucí účinky (16 %). Ve 13 % případů se jedná o léky, které v domácnosti zbyly po zemřelém členu rodiny, v dalších 13 % se jedná o léky, kterým prošla doba použitelnosti.

Průměrná česká domácnost má doma 12 různých léků (podle obchodních značek), v počtu balení je to průměrně 15 ks. Většina léčiv v domácnosti jsou načatá balení (v 86 %).

Z průzkumu také vyplynulo, že pouze 39 % lidí vždy čte příbalový leták léku, přesně podle doporučení lékaře či lékárníka léky užívají jen 2/3 lidí, ostatní je užívají jinak, než jim bylo doporučeno.

Další část průzkumu se zaměřila také na jednotlivé kraje a množství odpadu, který byl likvidován. Objem lékového odpadu z lékáren má obecně stoupající tendenci, v roce 2013 bylo zlikvidováno 281 tun. Likvidace těchto nepoužitelných léků přišla kraje dohromady na 7,8 milionu korun.

„Výsledky průzkumu i letos potvrdily, že lidé stále zcela přesně nevědí, jak s léky správně zacházet. Přitom například užití léku, který byl nesprávně skladován, může mít pro pacienta negativní zdravotní důsledky“, uvádí ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Od ledna 2015 se Ústav bude tomuto tématu věnovat v rámci informační kampaně „Léky do koše nepatří“ na informačním portálu pro veřejnost  Olécích.cz.

Nevyužité léky v roce 2013 v číslech:

• léky odevzdané v lékárnách: 1,2 mld. Kč
• léky odevzdané v ordinacích: 171 mil. Kč
• léky vyhozené do popelnic, spláchnuté do WC: 495 mil. Kč
• náklady na likvidaci lékového odpadu: 7,8 mil. Kč

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JCCR: Nejjižnější hradní vyhlídková věž, Tvrz v Tiché, otevře své brány 1. července

20:15 JCCR: Nejjižnější hradní vyhlídková věž, Tvrz v Tiché, otevře své brány 1. července

Jen pár minut od Dolního Dvořiště se za týden otevírá unikátní historická památka, tvrz Tichá. Její …