Výstaviště Flora Olomouc vrací na část hlavní aleje ornamentální záhony, květinovou výzdobu obnovuje i na dalších místech

28.06.2022 17:56 | Tisková zpráva

Přímo u historické budovy restaurace Fontána se návštěvníci olomouckých Smetanových sadů mohou těšit na nové ornamentální záhony. Zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc jimi ozdobí střed Rudolfovy aleje.

Výstaviště Flora Olomouc vrací na část hlavní aleje ornamentální záhony, květinovou výzdobu obnovuje i na dalších místech
Foto: flora-ol.cz
Popisek: Výstaviště Flora Olomouc - logo

Návrat ornamentů na celou alej však není možný, jejich založení a především údržba je až čtyřikrát dražší než u stávajících celoročně kvetoucích a vůči suchu odolných záhonů. 

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6666 lidí

„Již delší dobu vnímáme požadavek části návštěvníků Smetanových sadů, jimž se stýská po dřívější ornamentální výsadbě na záhonech v hlavní Rudolfově aleji. Nyní pro ně máme dobrou zprávu, centrální část aleje budou právě takové záhony opět zdobit,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Ornamentální výsadba se objeví na dvou záhonech u restaurace Fontána u zdejšího vodotrysku. Zahradníci Výstaviště Flora Olomouc, které má správu městských historických parků na starost, zde v nejbližší době vysází letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky. Na podzim pak odkvetené letničky nahradí dvouletky a cibuloviny.

Podoba nových záhonů bude navazovat na tradici olomouckých ornamentálních záhonů a současně bude respektovat neformální styl trvalkových záhonů, jež budou nadále zdobit zbytek aleje.

„Návrat ornamentů na všechny záhony nyní neplánujeme. Důvodem je především současná ekonomická situace a klimatické poměry – přetrvávající sucho. Založení a údržba záhonů cibulovin a následně letniček v ornamentálním pojetí je výrazně dražší než u zbývajících záhonů na hlavní aleji. Ornamentální záhony vyžadují náročnější a častější proces výsadby, intenzivní závlahu a několikanásobné pletí,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Konkrétně vychází finanční náročnost ornamentálních záhonů při aktuálních cenách téměř čtyřnásobně dráž než u štěrkových záhonů.

Právě ty nyní ke spokojenosti podstatné části Olomoučanů vyplňují valnou část Rudolfovy aleje a také veřejný prostor v některých olomouckých ulicích. Jejich podoba je – vedle nižší finanční náročnosti – dána i několika dalšími faktory.

„Jsou to moderní zahradnické trendy a převažující sucho. U štěrkových záhonů jsme využili koncept plný květin odolných vůči suchu vyžadující minimální údržbu. Druhovou skladbu zde měli na starost profesionálové,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Cílem, jehož se u štěrkových záhonů rovněž podařilo dosáhnout, bylo také to, aby na nich vždy byla část rostlin v květu. A to téměř po celý rok.

„Návštěvníci parků si tak procházku alejí či ulicemi Olomouce vždy užijí. Štěrkové záhony totiž pokaždé díky vhodně zvolenému konceptu vypadají jinak, lidé zde vždy mohou obdivovat jiné právě kvetoucí rostliny,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Zahradníci Výstaviště Flora Olomouc se však při obnově květinové výzdoby nevěnují pouze záhonům na Rudolfově aleji. Nová výsadba v těchto dnech rozzářila i záhony – kaskády před pavilonem A a také prostor mezi pavilony G a H v areálu výstaviště.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…