Z navýšeného rozpočtu Středočeského kraje půjde 70 milionů na obecní vodovody a kanalizace

15.06.2016 21:42

Vybraná středočeská města a obce by mohla mít nové vodovody a kanalizace za celkem 70 milionů korun. „Schválili jsme na Radě kraje celkem dvacet tři žádostí měst a obcí týkajících se vodohospodářské infrastruktury. Finance čerpáme z rozpočtu kraje navýšeného o částku 250 milionů korun z daňových příjmů. Seznam obcí a měst i přidělené částky musí ještě schválit zastupitelé,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) v pondělí 13. června.

Z navýšeného rozpočtu Středočeského kraje půjde 70 milionů na obecní vodovody a kanalizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova krajského úřadu Středočeského kraje

Navržené projekty významně zlepší kvalitu života v daném místě, zároveň přispějí ke zlepšení životního prostředí v kraji a k naplnění požadavků evropských směrnic. „Mezi vybrané akce patří například dostavba kanalizace a čističky odpadních vod v Novém Strašecí, stavba veřejného vodovodu pro obce Klobuky a Kobylníky, splašková kanalizace a veřejný vodovod pro obce Tismice a Limuzy, oprava vodovodního řadu v obci Sýkořice nebo stavební úpravy vodojemu v Horním Bousově,“ vyjmenoval příklady náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).

Středočeský kraj má druhý nejnižší podíl obyvatel zásobených pitnou vodou z veřejného vodovodu a rovněž tak druhý nejnižší podíl obyvatel připojených na kanalizaci v rámci celé České republiky. V roce 2014 činil podíl obyvatel napojených na vodovod pouze 85,4 % a podíl obyvatel napojených na kanalizaci 70,3 %. 

Rada Středočeského kraje minulý týden na zasedání doporučila schválit navýšení rozpočtu Středočeského kraje v příjmové a výdajové části o částku 250 milionů korun. „V příjmové části rozpočtu budou o uvedenou částku navýšeny daňové příjmy, které vyplývají z podílu Středočeského kraje na celostátním hrubém výnosu daní dle zákona. O navýšení Rada Středočeského kraje rozhodla v souvislosti s příznivým vývojem daňových příjmů a na základě meziročního srovnání těchto příjmů v letech 2008–2016,“ upřesnil náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina (ČSSD).

Ve výdajové části rozpočtu bude o konkrétním využití těchto prostředků rozhodovat Rada Středočeského kraje. Peníze se využijí především v oblasti dopravy, zdravotnictví a již zmíněné vodohospodářské infrastruktury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: V září rozhýbeme veřejnost na pomoc znevýhodněným dětem

19:33 MHMP: V září rozhýbeme veřejnost na pomoc znevýhodněným dětem

Pražští radní dnes odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podp…