ZA SCÉNOU – nový cyklus videí o inscenacích Činohry Národního divadla

12.02.2021 13:56

Činohra Národního divadla spouští nový cyklus videí o pozadí vzniku svých inscenací, nazvaný jednoduše a prostě Za scénou. Jejich průvodci jsou dramaturgové Činohry ND Marta Ljubková, Ilona Smejkalová a Jan Tošovský, režiséři představovaných inscenací, jejich scénografové, kostýmní výtvarníci a samozřejmě herci. Ti všichni nechají nahlédnout do světa postav, rolí, zápletek a zvratů nejen her, jež Činohra zrovna uvádí, ale postupně rovněž titulů, jež tvoří základ českého divadla.

ZA SCÉNOU – nový cyklus videí o inscenacích Činohry Národního divadla
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo
reklama

Celý cyklus bude uveden prvními dvěma díly ve čtvrtek 11. února 2021 v 18:00 na youtubovém kanále Činohry ND a představí tituly Maryša a Manon Lescaut. Následující díly se dočkají premiéry vždy po čtrnácti dnech na témže místě a v témže čase a postupně představí a okomentuje aktuální inscenace souboru Plukovník Švec, Kytice, Král Oidipús, Faust a další.

Videa této řady vznikala jako jeden z projektů takzvaných doprovodných programů ND+, což je platforma Národního divadla pro setkávání tvůrců s diváky. Cyklus má mimo jiné ambici vstřícnou formou oslovit nejmladší publikum a nabídnout mu de facto školskou pomůcku k dějinám českého divadla a literatury. Ostatně vznikal a nadále vzniká ve spolupráci se studenty kurzu ND Young.

Ti si nastudovali informace o autorech, okolnostech vzniku vybraných divadelních her a v archivu Národního divadla pátrali po dalších zajímavostech. Z takto získaných dat vytvořili spolu s obrazovým doprovodem pracovní scénář pro jedno z videí cyklu. K následné spolupráci byl přizván profesionální filmový tým, jenž natáčel na takových místech Národního divadla, kam se divák běžně nemůže nepodívat. Dík videím Za scénou se tak představí herecká šatna, sklad dekorací nebo zimní zahrada ukrytá v Provozní budově Národního divadla.

Zkrátka zajímá-li vás, jak od prvotní myšlenky a textu vznikne v Národním divadle celá inscenace, jak se dnes dívat na hry napsané před 100 nebo 2 500 lety, na co všechno musí myslet inscenační tým nebo kdo vlastně stojí za vznikem divadelního představení, je Za scénou právě pro vás!

Odebírejte a sledujte kanál Činohry Národního divadla, ať vám neunikne nic z vašeho oblíbeného divadla. A nechte nám pod videem v komentářích zprávu, na který titul jsme prozatím zapomněli, přičemž vy byste uvítali, kdybychom jej zpracovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Pražské parky dostaly chytrá svítidla

18:44 MHMP: Pražské parky dostaly chytrá svítidla

Šest pražských parků dostalo chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikov…