Zájem o půjčovny kol ČD byl letos rekordní, využilo je přes 5 300 cyklistů

01.12.2015 9:09

Doplňková služba Českých drah ČD Bike funguje od roku 2003 a těší se stále větší oblibě zákazníků. Letos se navíc počet vypůjčených kol výrazně zvýšil. Zatímco v uplynulých třech letech si kola půjčilo za sezonu 3 500 až 4 000 cyklistů, letos jich bylo už 5 352. Největší zájem zaznamenaly půjčovny v Jihočeském (celkem půjčeno 1 673 kol) a v Jihomoravském kraji (celkem půjčeno 829 kol).

Zájem o půjčovny kol ČD byl letos rekordní, využilo je přes 5 300 cyklistů
Foto: red
Popisek: ČD - logo
reklama

„Sezonu každoročně zahajujeme v dubnu a končíme v říjnu. Letos jsme cyklistům otevřeli půjčovny v 93 železničních stanicích v celé republice. Z toho bylo 20 úplně nových,“ upřesňuje Michal Štěpán, člen představenstva společnosti odpovědný za osobní dopravu. „Paradoxně nejvíc kol jsme půjčili právě v jedné z nových půjčoven v Praze-Smíchově. Bylo jich 536.“

Ve většině krajů je možné si kola vypůjčit v jedné stanici a vrátit je v jiné. Přeprava těchto kol ve vybraných spojích je pak také bezplatná. Z celkového počtu 93 půjčoven jich 54 zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace, 34 umožňuje půjčení a vrácení po předchozí rezervaci a 5 půjčoven funguje pouze pro vrácení.

K dispozici jsou odborně servisovaná kola pro dospělé, ale v některých stanicích také dětská kola a elektrokola. Větší skupiny si mohou potřebný počet kol předem rezervovat. Podrobné informace o službě ČD Bike najdou zákazníci na www.cd.cz/cdbike.

„České dráhy jsou jediný dopravce, který se systematicky snaží rozšiřovat služby pro cyklisty, a to v celé síti. Ročně přepravíme tři čtvrtě milionu bicyklů,“ dodává Michal Štěpán. „Největší meziroční nárůst přepravy kol v našich vlacích letos sledujeme v krajích Ústeckém (29 %) a Karlovarském (25 %) a také na Vysočině (19 %).

Novinky ve službách pro cyklisty pro rok 2016

  • Nově vznikne půjčovna v Ústí nad Labem, která doposud byla pouze vratnou stanicí
     
  • Novou půjčovnu kol budou mít rovněž v Přerově v Olomouckém kraji a ve Starém Městě u Uherského Hradiště ve Zlínském kraji
     
  • Půjčovna kol v Třeboni nově svým zákazníkům nabídne také elektrokola (další stanice s nabídkou elektrokol: Domažlice,  Tachov,  Karlovy Vary  dolní nádraží,  Mariánské Lázně,  Cheb,  Ostrava hl.n.,  Děčín hl.n.,  Kolín,  Kutná Hora město a Olomouc hl.n.)
     
  • V roce 2016 dojde k celkovému navýšení spojů s přepravou jízdních kol o 86 vozů. Celkem bude zákazníkům k dispozici 6 711 spojů, z toho 5 985 v regionální a 726 spojů v dálkové dopravě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

10:41 FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně děkuje všem dobrovolníkům, kteří se zapojili do šití roušek pro…