Zaorálek zahájil konferenci Zahraniční politika lidských práv pro 21. století

05.01.2015 20:00

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek pronesl 18. prosince 2014 úvodní projev na mezinárodní konferenci „Zahraniční politika lidských práv pro 21. století“, kterou pořádá ministerstvo zahraničních věcí ve Velkém sále Černínského paláce.

Zaorálek zahájil konferenci Zahraniční politika lidských práv pro 21. století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ochrana lidských práv patří k nejvýznamnějším výdobytkům lidstva. Přesto je otázka jejich zahraničně politické podpory spojena s řadou dilemat. V rámci diskursu o nich jsou kladeny otázky na to, co všechno lidská práva dnes zahrnují, jak moc jsou univerzální či jak nejefektivněji přispívat k jejich posilování. V druhé polovině dvacátého století se zahraniční politika lidských práv uskutečňovala ve studené válce mezi Západem a Východem, vedle jejích nesporných humanitárních cílů hrály důležitou roli také cíle strategické směřující k oslabování protivníka. Je na místě položit si otázku, nač z této zkušenosti můžeme navázat i dnes a co je naopak třeba přehodnotit.

Cílem této jednodenní konference je společná diskuze politiků, akademiků a zástupců občanské společnosti o nových trendech a výzvách spojených s politikou šíření lidských práv v zahraničí. Debata se zaměří na vymezení lidských práv v dnešním světě, nejefektivnější nástroje ke zvyšování jejich ochrany a cesty, jak docílit sblížení odlišných pohledů na tyto otázky. Další z důležitých bodů bude tvořit lidskoprávní dialog mezi Evropou a Spojenými státy a česká historická zkušenost a zahraniční politika lidských práv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Státní lesníci používají na kůrovce novou českou metodu

15:23 Lesy ČR: Státní lesníci používají na kůrovce novou českou metodu

Fumigace, to je nová česká metoda na hubení kůrovce látkou EDN. Koncem června ji poprvé v provozu vy…