SVS od roku 2011 provádí monitoring výskytu této nákazy v ČR. V jeho rámci se vyšetřují vzorky krve koní na přítomnost protilátek proti viru způsobujícímu toto onemocnění. Pozitivních bylo loni pouze 0,6 procenta ze zhruba 800 vzorků vyšetřených v rámci monitoringu. Jinými slovy, 0,6 procent vyšetřených koní přišlo do kontaktu s původcem onemocnění. Ve srovnání s rokem 2014 to bylo zhruba o jeden procentní bod méně. Výsledky monitoringu SVS mohou být cenným podkladem pro stanovení rizikových oblastí s ohledem na výskyt původce tohoto onemocnění.
Cílem pondělního jednání bylo dopracování návrhu metodického pokynu, který má stanovit postup při posuzování rizika nákazy virem západonilské horečky a kroky ke snížení rizika přenosu tohoto viru krevní transfuzí. Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví pro problematiku západonilské horečky zohlední při stanovení rizikových lokalit i údaje SVS o výsledcích monitoringu v populaci koní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva