Zdeněk Roučka převzal Zvláštní ocenění ředitele Správy NP a CHKO Šumava

17.10.2013 16:40

Plzeňský publicista a badatel Zdeněk Roučka dnes převzal z rukou Jiřího Mánka Zvláštní ocenění ředitele Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

Zdeněk Roučka převzal Zvláštní ocenění ředitele Správy NP a CHKO Šumava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese
reklama

Tu ředitel Mánek uděluje každý rok jednomu člověku, který se v rámci svého profesního zaměření neobvykle zasloužil o propagaci Šumavy. Minulý rok tuto cenu dostal zemědělec ze Strážného na Prachaticku Pavel Vokál, který uspěl v soutěži Farma roku.

Zdeněk Roučka je autorem knihy Šumavou ze svobody do opony. Kniha vytváří zcela jedinečný obrazovový monument zachycující neuvěřitelnou historii Šumavy dvacátého století na obrazu Železnorudska. A završuje jedinečnou sérii čtyř knih, které fotograficky mapují Šumavu od roku 1875 až do začátku 70.let dvacátého století na více než tisíci fotografií. (Tenkrát na Šumavě, Předválečnou Šumavou, Šumavou Karla Klostermanna)

 "Zdeněk Roučka již o Šumavě vydal tři publikace, které nám prostřednictvím dobových fotografií a poutavých textů přibližují život a historii Šumavy, na kterou nesmíme zapomínat. Ukazuje nám Šumavu takovou jáká byla, když tu před válkou žilo až 19 krát více lidí než dnes. Jeho poslední kniha - Šumava ze svobody do opony přibližuje oblast Železnorudska před, během a po druhé světové válce. Je to dílo až burcující a nutí nás skrze sugestivní obrazy i texty přemýšlet o hrůzách a dopadech totality. Zvláště dnes na to nesmíme zapomínat. Zdeněk Roučka se nesmazatelně zapsal do propagace Šumavy a proto mu náleží letošní ocenění. Jsem hrdý na to, že mohu Zdeňka nazývat přítelem," vysvětluje Jiří Mánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

22:54 Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

Daňová Kobra navzdory komplikacím způsobeným pandemií v loňském roce pokračovala v úspěšném potírání…