Změnou financování regionálního školství chceme pomoci obcím zachovat tamní školy, shodla se ministryně Valachová s hejtmanem Zimolou

02.10.2015 21:01

Změna systému regionálního školství a podpora technického vzdělávání. To jsou dvě hlavní témata, na kterých se shodují hejtman Jiří Zimola a ministryně školství Kateřina Valachová, která v pátek 2. října zavítala na jih Čech v rámci své pracovní návštěvy.

Změnou financování regionálního školství chceme pomoci obcím zachovat tamní školy, shodla se ministryně Valachová s hejtmanem Zimolou
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Ministryně školství na jihu Čech, s hejtmanem Zimolou.
reklama

„S paní ministryní jsme diskutovali zejména o změně systému financování regionálního školství. Jde o to, abychom skutečně pomohli malým obcím zachovat  tamní školy. Zejména tím, aby nemusely kvůli nedostatku žáků, kromě provozu škol a školských zařízení, dotovat i platy učitelů. Jsem rád, že na to paní ministryně slyší a my na  tom s ní chceme spolupracovat,“ uvedl Zimola.

Podle Valachové její resort na malé obce rozhodně nezapomíná, naopak je to jednou z jejích priorit. „Je mým cílem, aby dítě, které začne navštěvovat první stupeň ve své rodné obci, mělo stejnou šanci dosáhnout na kvalitní vzdělání jako jeho vrstevníci ve velkých městech,“ nastínila ministryně.

S odhadem profesí, které uspějí na trhu práce, má pomoci hospodářská komora

Hejtmana zároveň mě těší, že s Valachovou mají stejný názor na podporu technického vzdělávání. „Jihočeský kraj, a paní ministryně to i vyzdvihla, technické vzdělávání velmi podporuje. Ocenila i to, že naše školy spolupracují s konkrétními firmami. Na druhou stranu jsme zajedno v tom, že je třeba vyzvat hospodářskou komoru, aby školám více pomáhala v odhadu profesí, jejichž absolventi najdou na pracovním trhu uplatnění,“ řekl Zimola.

Ministryně v rámci změn ve financování regionálního školství počítá rovněž s tím, že se budou tyto změny týkat i financování středních škol. „Chceme využít možnost pravidelného tzv. „přerejstříkování“ těchto škol. To znamená, že v rámci toho budou muset v určitém intervalu osvědčit, že jejich obory jsou opravdu žádané,“ uzavřela Valachová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Daňový balíček přináší stravenkovou revoluci i vyšší příjmy pro obce

22:48 Ministerstvo financí: Daňový balíček přináší stravenkovou revoluci i vyšší příjmy pro obce

Ministerstvo financí předkládá vládě návrh daňových změn s navrhovanou účinností od roku 2021. Daňov…