Zoo Liberec: Nová expozice tropických žab. Domov v ní našlo dalších jedenáct unikátních druhů žabek

18.05.2023 7:05 | Tisková zpráva

V liberecké zoo se zabydlelo 11 nových unikátních druhů tropických žab. Zahrada pro ně připravila zbrusu novou expozici v pavilonu ZooExpo a může se tak pyšnit jednou z největších kolekcí žab v českých zoologických zahradách.

Zoo Liberec: Nová expozice tropických žab. Domov v ní našlo dalších jedenáct unikátních druhů žabek
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Skleněná, rohatá, s kachním zobákem nebo prudce jedovatá. To jsou některé z jedenácti nových druhů tropických žab, které mohou návštěvníci spatřit ve zbrusu nové expozici v pavilonu ZooExpo. Všechny druhy jsou něčím výjimečné, některé dosud nechová žádná česká zoo a vzácně jsou k vidění i v evropských zahradách.

„Návštěvníci, zvlášť ti pravidelní, jsou samozřejmě zvědaví na novinky v zahradě. Pro letošní sezónu jich kolegové v liberecké zoologické zahradě chystají hned několik. Jak z hlediska expozic, tak servisu pro návštěvníky“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Od pondělí 15. května se Zoo Liberec může pyšnit zcela novou expozicí, která je věnována chovu unikátních a v mnoha případech velice vzácných druhů žab. Jedná se zejména o žáby z tropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky, Austrálie, Madagaskaru i Papuy Nové Guiney, kde obývají různá stanoviště napříč všemi patry lesa. Expozice je složená celkem z čtrnácti terárií, z nichž každé je věnováno jinému žabímu druhu a která byla vyrobena přesně na míru podle požadavků jednotlivých druhů. „Osvětlení i závlaha jsou napojené na spínače, které umožňují nastavení ideálních podmínek pro chov žab. Některé například pro rozmnožování vyžadují dodržování období sucha a dešťů. Důležitá je i klimatizace, aby mohlo dojít k poklesu teploty přes noc. Terária jsou také osázena rostlinami, které se běžně vyskytují i v přirozeném prostředí chovaných žabek,“ popisuje zooložka Petra Hnidová. Jedenáct druhů představuje liberecká zoo úplně prvně, ty další 3 mohli návštěvníci spatřit již dříve v pavilonu tropů.

Zřejmě největší raritou je rosněnka Valeriova (Hyalinobatrachium valerioi). Patří mezi tzv. skleněné žáby, pro které je charakteristická průsvitná kůže. „Tato vlastnost se projevuje ve spánku, kdy se velké množství krve uloží v játrech. Kůže je pak natolik průhledná, že je možné spatřit i vnitřní orgány. Společně s její velikostí, cca 2–2,5 cm, ji to v přírodě činí téměř neviditelnou. Po probuzení se rosněnce krev opět rozlije po celém těle a žabka je pro lidské oko lépe rozeznatelná,“ přibližuje Hnidová.

K dalším unikátním druhům, které mohou návštěvníci v zoo nově spatřit, patří i listovnice třásnitá (Cruziohyla craspedopus) s kožními třásnitými výrůstky na zadních končetinách nebo víčkovnice yucatanská (Triprion petasatus), jež zaujme větší hlavou s prodlouženou tlamou připomínající tvarem zobák. „Tento kostěný „zobák“ žáby využívají při zablokování otvoru dutiny, v níž tráví čas. Kostěný útvar brání vstupu predátorů, a navíc přes něj víčkovnice ztrácí jen minimum vody oproti žábám, které otvory blokují celým tělem,“ říká zooložka.

Rohatka Cranwellova (Ceratophrys cranwelli) zase překvapí svým robustním až 13 cm dlouhým tělem a velkou tlamou, díky níž uloví i menší obratlovce. Ke zpracování potravy jí pomáhají zuby. Za svůj druhový název vděčí tato velká žába kožovitým výrůstkům nad očima připomínajícím růžky.

Díky nové expozici mohla Zoo Liberec rozšířit i chov pestrobarevných pralesniček, známých díky své vlastnosti vylučovat jedy. „Jedná se o alkaloidy nebílkovinné povahy, které získávají v přírodě z potravy. Některým pralesničkám se říká šípové žáby, protože jejich kožní sekret využívají indiáni k potírání šípů. Jed získávají tak, že žáby zahřívají nad ohněm,“ doplňuje Petra Hnidová. Novými druhy, kterými zahrada obohatila svou kolekci, jsou pralesnička drobná, pralesnička brazilská a pralesnička batiková.

Nejohroženější ze všech v Liberci prezentovaných žab je listovnice přízračná (Agalychnis lemur), která se ve volné přírodě ocitá na prahu vyhubení. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA pro ni stanovila plemennou knihu s cílem založit stabilní a životaschopnou populaci chovanou v lidské péči v moderních zoologických zahradách. „Velkou úmrtnost tohoto druhu zapříčinila chytridiomykóza, plísňové onemocnění postihující obojživelníky na celém světě, které má na svědomí úplné vyhynutí některých druhů. U listovnice přízračné způsobuje pokles populace také ztráta životního prostoru způsobena odlesňováním,“ říká Hnidová.  Tuto malou žabku lze v přírodě zahlédnout v Kostarice a Panamě. Je zajímavá svou barvoměnou, při odpočinku se její olivově zelené zbarvení mění na žluté.

„Jsem rád, že se nám daří pravidelně návštěvníkům představovat nové vzácné druhy. Díky této nové expozici ve spojení s dalšími terárii a paludáriem v Pavilonu tropů se teď liberecká zoo může pyšnit jednou z největších kolekcí tropických žab v českých zoologických zahradách. A navíc ji plánujeme ještě postupně rozšiřovat o další zajímavé druhy. Věřím, že to ocení nejen zapálení odborníci, ale i naši návštěvníci,“ doplňuje ředitel David Nejedlo.

Seznam žab, které lze v expozici na ZooExpu shlédnout:

rosněnka Valeriova (Hyalinobatrachium valerioi), rosnice siná (Litoria caerulea), listovnice přízračná (Agalychnis lemur), listovnice třásnitá (Cruziohyla craspedopus), víčkovnice yucatanská (Triprion petasatus), rohatka Cranwelova (Ceratophrys cranwelli), pralesnička barvířská (Dendrobates tinctorius)-forma Citronella, pralesnička azurová (Dendrobates tinctorius azureus), pralesnička batiková (Dendrobates auratus) - forma Ancon Hill, pralesnička drobná (Oophaga pumilio)-forma Bastimentos, pralesnička brazilská (Adelphobates galactonotus)-forma Orange, pákosnička běloskvrná (Heterixalus alboguttatus), rosnička včelí (Trachycephalus resinifictrix), parosnička srdíčková (Dyscophus guineti)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…