Zoo Liberec: Předávaly se u nás ceny za mimořádný přínos v oblasti environmentální výchovy

29.11.2023 10:01 | Tisková zpráva

V rámci jubilejního dvacátého ročníku konference Liberecká M.R.K.E.V., kterou pravidelně organizuje Středisko environmentální výchovy při Zoo Liberec – SEV DIVIZNA, proběhlo i vyhlášení vítězů a předání ocenění s názvem Ještědská MRKEV 2023. To se uděluje každé čtyři roky za mimořádný přínos v oblasti environmentální výchovy, vzdělání a osvěty. Letos si ocenění přebralo z rukou zástupců Libereckého kraje – paní náměstkyně Květy Vinklátové a člena rady Libereckého kraje pana Václava Židka celkem 8 osobností. Nechyběli mezi nimi učitelé, žáci, školy, ale i podnikatelé, kteří se tématu ekologie dlouhodobě věnují.

Zoo Liberec: Předávaly se u nás ceny za mimořádný přínos v oblasti environmentální výchovy
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

M.R.K.E.V. (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy) je dlouhodobý celostátní program, který již od roku 2001 realizuje síť středisek ekologické výchovy Pavučina. Jeho cílem je podporovat školy, pedagogy i další organizace zabývající environmetální výchovou, vzděláváním a osvětou, a to zejména poskytováním metodické podpory a pomůcek i zprostředkováním vzájemné výměny zkušeností.

„Environmentální výchova je ve školách a dalších organizacích velmi důležitou součástí vzdělávání. Velmi mě těší, že se naše středisko ekologické výchovy při Zoo Liberec Divizna intenzivně do tohoto vzdělávání zapojuje, a to i formou soutěží,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. V současné době je do tohoto programu zapojeno 644 základní a středních škol ze všech krajů České republiky. Koordinátorem pro Liberecký kraj je SEV DIVIZNA, které každoročně také pořádá konferenci MRKEV a jednou za čtyři roky uděluje speciální ocenění za přínos k rozvoji environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty v Libereckém kraji. Kandidáti jsou nominováni širokou veřejností a vítěze ve všech pěti kategoriích vybírá odborná komise. „Velice mě těší, že kvalita ekologické výchovy na našich školách, ale i zájem veřejnosti o ochranu přírody a udržitelný styl života stále roste. I v letošním ročníku bylo nominováno mnoho kvalitních osobností, ze kterých nebylo jednoduché vybrat vítěze,“ říká Mirka Nováková, hlavní organizátorka a krajská koordinátorka programu MRKEV v Libereckém kraji.

„Pro ochranu přírody je klíčové environmentální vzdělávání a zároveň je to i jedna z mých priorit při činnosti na kraji. Mrkev je dlouhodobá a funkční podpora environmentálního vzdělávání na základních školách. I když je tato aktivita tradiční a kvalitní, tak nestačí jen síť MRKEV pro dostatečné pokrytí všech škol v Libereckém kraji. Těší mne, že se povedlo v posledních letech vytvořit a prosadit další funkční systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, který podporu pro základní školy ještě vylepšil. Říkáme mu strategické partnerství EVVO a je k dispozici všem základním školám na celém území kraje“, zdůraznil radní Václav Židek a doplnil „patří velké poděkování všem, kteří dlouhodobě vzdělávají v oblasti environmentální výchovy, ovšem cenu můžou dostat jen někteří.“

SEZNAM VYZNAMENANÝCH:

Ocenění v kategorii pedagog:

Mgr. Jarmila Borecká, ZŠS Frýdlant: „Za dlouhodobé a systematické rozvíjení ekovýchovy se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami jako školní koordinátorka EVVO, pomocí vlastní výuky, exkurzí do terénu, zapojením do přímých akcí na podporu ochrany přírody, velkým osobním nasazením a ukázkovou spoluprací s místní komunitou.“

Ocenění v kategorii pedagog:

Vilma Kollmanová, Waldorfská základní a střední škola Semily, p. o.: „Za výuku pěstitelských prací v širších souvislostech s využitím prvků ekologického i biodynamického zemědělství a permakultury ve školní zahradě, kterou vykřesala z popela, za podporu ostatním pedagogům při tvorbě, realizaci a výuce v jejich vlastních školních zahradách a propagaci tématu přírodních zahrad mezi širokou veřejností.“

Ocenění v kategorii škola:

ZŠ Plavy, okres Jablonec nad Nisou, p. o.: „Za systematickou práci na poli školní EVVO v podobě zapojení do projektu Ekoškola i dalších osvětových akcí a kampaní. Za úzkou spolupráci s místní komunitou a samosprávou v oblasti EVVO a přesah až k podpoře mezinárodních projektů na ochranu přírody.“

Ocenění v kategorii projekt:

Svoboda sadu, Mgr. Anna Hudská, ZAzemí, z. s.: „Za praktickou a dlouhodobou činnost ve prospěch přírody a přírodě blízkému hospodaření v krajině se silným vztahem k regionu a k podpoře komunitních projektů.“

Ocenění v kategorii žák ZŠ nebo SŠ:

David Kalina, Gymnázium F.X. Šaldy, Liberec, Partyzánská 530, p. o.: „Za aktivní a dobrovolnou pomoc při vytváření vzdělávacích pomůcek a materiálů pro EVVO v SEV DIVIZNA Liberec.“

Ocenění v kategorii podnikatel:

Ludmila Vondrová, Bylinky z ráje: „Za trvale udržitelné podnikání založené na spolupráci s přírodou, se silným vztahem k regionu a podporující vzdělávání dalších zájemců.“

Ocenění v kategorii podnikatel:

Andy Jones, EcoPools: Za návrhy a realizace přírodních bazénů, jezírek a dalších vodních projektů, které využívají přirozených přírodních procesů k čištění vody a zohledňují nejen potřeby lidí, ale i přírody, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.“

Ocenění v kategorii soused:

Simona Jašová, SEV Český ráj, z. s.: „Za dlouhodobé a systematické rozvíjení ekovýchovy v SEV Český ráj, v malém týmu s obrovskými výsledky.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…