Zoo Liberec rozšířila svou kolekci chovaných zvířat o vzácné leguány

18.10.2022 15:44 | Tisková zpráva

Zoo Liberec představuje zcela nový živočišný druh – leguány fidžijské. Návštěvníci je mohou pozorovat v pavilonu tropů.

Zoo Liberec rozšířila svou kolekci chovaných zvířat o vzácné leguány
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Zoo Liberec rozšířila svou kolekci chovaných zvířat o vzácné a ohrožené plazy leguány fidžijské. Dvojice tropických ještěrů přicestovala do zoo pod Ještědem v pondělí 17. října 2022 a nový domov našla v pavilonu tropů ve sdílené expozici s tilikvami obrovskými.  Pro libereckou zahradu je to prvně v historii, kdy tento druh chová.

„Liberecká zoologická zahrada byla sice léta podfinancovaná, což ve spolupráci s městem v tuto chvíli napravujeme, ale po stránce odborné nikdy neztratila své renomé. Pracují tu odborníci, oceňovaní i na mezinárodní úrovni, a s tím souvisí i možnost chovat vzácné druhy. Jsem ráda, že do zahrady nyní přibyl další takový druh“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Liberecký pavilon tropů osídlil zcela nový druh tropických ještěrů – leguán fidžijský.  Jedná se o smaragdově zeleného ještěra, který se vyskytuje na ostrovech Lau v souostroví Fidži v Tichém oceánu. Spatřit ho lze i na souostroví Tonga, kam byl přibližně před 300 lety uměle zavlečen člověkem. Ve své domovině obývá především tropické nížinné lesy na pobřeží a mokřady. Významnou část dne tráví na větvích stromů, kde i vyhledává potravu, především květy, listy nebo ovocné plody.

„Tito plazi jsou na pohled velmi atraktivní. Samci mohou měřit až 80 cm a na svém výrazně zeleném těle mají 2–4 bílo modré pruhy. Samice jsou oproti nim menší a celé zelené. V naší expozici máme zástupce obou pohlaví, a tak návštěvníci mohou tuto jejich výraznou pohlavní dvojtvárnost snadno pozorovat,“ popisuje leguány zooložka Petra Hnidová.

V současné době je leguán fidžijský dle červeného listu IUCN klasifikován jako ohrožený druh a v úmluvě CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy spadá do přílohy I., do které patří druhy zvířat bezprostředně ohrožené vyhubením. „Ve volné přírodě je nejvíce ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a nepůvodními predátory, jako jsou toulavé kočky, krysy nebo promykovité šelmy, které na ostrovy v minulosti zavlekl člověk. Zmínění savci loví a požírají leguání vajíčka, mláďata i dospělé jedince. Mezinárodní obchod s jedinci odchycenými z volné přírody je přísně zakázán,“ doplňuje Hnidová.

V českých zoologických zahradách je leguán fidžijský chován poměrně vzácně. Kromě Liberce ho návštěvníci mohou spatřit pouze v zoo v Jihlavě a Plzni. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA pro tento druh stanovila evropskou plemennou knihu (ESB), kterou spravuje Zoo Schönbrunn ve Vídni.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filharmonii Hradec Králové povede od července nový ředitel

18:47 Filharmonii Hradec Králové povede od července nový ředitel

Správní rada Filharmonie Hradec Králové, o.p.s. schválila na zasedání dne 29. března 2023 volbu nové…