Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - Víla se sněhovou vločkou

23.02.2024 19:02 | Tisková zpráva

Kvete jako jedna z prvních cibulovin a vypadá krásně ve společnosti čemeřice. Její květy často vykukují ze sněhu. V anglosaských zemích ji říkají the Snowflake Fairy neboli volně přeloženo víla se sněhovou vločkou. Česky této rostlině říkáme sněženka zelená nebo také Woronova (Galanthus woronowii).

Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - Víla se sněhovou vločkou
Foto: ZOO Ostrava
Popisek: Zoo Ostrava

Od naší domácí sněženky podsněžníku (Galanthus nivalis) se odlišuje především širšími, svěže zelenými lesklými listy, které jsou na koncích ohnuté. Květy se objevují od konce února do dubna. Jsou čistě bílé, na vnitřních plátcích je zelená skvrna. Vyrůstají na stoncích pod určitým úhlem, takže to vypadá, jako by se kývaly ve větru. Původ má tato sněženka v oblasti Kavkazu. Areál rozšíření sahá od severovýchodního Turecka po Gruzii a jih Ruska, především kolem východního pobřeží Černého moře. Roste zde na okrajích opadavých a smíšených lesů, na březích řek, v roklích a na kamenitých stráních, zejména vápenitých. Jako zahradní rostlina se pěstuje od 19. století. Je často komerčně nabízená v zahradnických prodejnách a hobby marketech. Dobře roste v běžných zahradních podmínkách.

Druh je chráněn mezinárodní úmluvou CITES. V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava roste na vápencovém balvanovišti, které je součástí skleníkového komplexu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…