Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - další posel jara

16.04.2022 22:16 | Tisková zpráva

Krásné jarní počasí probouzí v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava další a další jarní květiny. Typickými rostlinami jsou například narcisy se svými trubkovitými žlutými květy, exotické orientální hyacinty s hroznovitým květenstvím v pastelových barvách od bílé barvy přes růžovou až po modrou. Pomalu a neochotně se objevují květy modřenců a všem dobře známé tulipány. Mezi jarní druhy patří zcela určitě také známé, ale ne tak často pěstované rostliny rodu koniklec.

Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - další posel jara
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Dnešní jméno koniklec (Pulsatilla) vzniklo ze staročeského tvaru poniklec neboli skloniti se k zemi, a to proto, že rostlina sklání poupata a zvoncovité květy k zemi. Poslední fylogenetické studie ukazují, že rod koniklec je geneticky nejblíže příbuzný a s velkou pravděpodobností i totožný s rodem sasanka (Anemone). Vyskytuje se téměř v celém mírném klimatickém pásu severní polokoule, kde mu nejlépe svědčí středně suchá teplá a světlá stanoviště, travnaté svahy nebo i světlé lesní paseky s dobře provzdušněnou půdou. Rostlina někdy využívá mykorhizní symbiózy podporující její růst. Jednotlivé druhy jsou si velmi podobné, proto se dost špatně určují. Celkově bylo identifikováno 30 různých druhů tohoto rodu. Koniklec je vytrvalá bylina vysoká až 40 cm s přízemní růžicí, nejdříve chlupatých a později olysalých složených nebo zpeřených listů. Z růžice vyrůstá chlupatý stonek zakončený třemi přeslenovitě uspořádanými listeny. Stvol i stopka květu se v době kvetení a dozrávání plodů stále prodlužují. Hlavní dlouhý vřetenovitý nebo kulovitý kořen, který stářím dřevnatí a tmavne, vytváří postupně adventivní kořeny.

Všechny druhy koniklece jsou jedovaté, obsahují labilní ranunkulin který se enzymaticky štěpí na jedovatý protoanemonin a glukózu. Nebezpečný je i pro dobytek. Sušením se však protoanemonin rozkládá a stává se téměř neškodným. K otravám lidí nedochází, protože přílišná hořkost rostliny nedovoluje pozřít větší množství. Proto je i součástí tradiční lidové medicíny. Koniklec je ale také známá nenáročná skalnička s květy vypěstovanými i v méně obvyklých barvách a tvarech. Navíc je okrasná i ochmýřeným semeníkem, které vypadá obzvláště elegantně a romanticky po ránu, kdy jej pokrývá rosa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Horská služba pátrala ve spolupráci s Policií ČR

13:04 Horská služba pátrala ve spolupráci s Policií ČR

Spolupráce se složkami IZS je v mezisezónní době jednou z činností, která Horské záchranáře zaměstná…