Zoo Ostrava: Den pro antilopu Derbyho

22.08.2019 13:30

Sobota 24. srpna bude v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava už podesáté patřit antilopě Derbyho – největší a zároveň nejohroženější antilopě světa.

Zoo Ostrava: Den pro antilopu Derbyho
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo
reklama

Akci organizuje spolek Derbianus Conservation, který se v záchraně této antilopy angažuje už od roku 2000. Zoo Ostrava záchranný projekt podporuje od roku 2010 a od roku 2016 i každý návštěvník zoo prostřednictvím programu Koruna respektive Dvě koruny ze vstupu.

Západní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbiaus derbianus) se vyskytuje v přírodě pouze v Senegalu v Národním parku Niokolo Koba v počtu menším než 200 kusů. Velkou nadějí pro tuto antilopu je její chov ve dvou senegalských rezervacích Bandia a Fathala, kde se pod dohledem českých odborníků v rámci záchranného projektu počet antilop Derbyho rozrostl na více než sto zvířat. Antilopa Derbyho je ohrožena ponejvíce pytláctvím a úbytkem životního prostoru v důsledku rozšiřování zemědělských oblastí.

Sobotní program bude probíhat u expozice Na statku od 10 do 17 hod. Návštěvníci se během něj seznámí s antilopou Derbyho a zároveň se od přímých účastníků projektu budou moci dozvědět aktuální novinky ze Senegalu, kde projekt probíhá téměř 20 let. Pro děti budou připraveny nejrůznější antilopí aktivity a malování na obličej. Mohou se tak proměnit v malé antilopy i další zvířata. Zájemci si budou moci zakoupit nejrůznější předměty s motivem antilop, jako jsou magnetky, samolepky, plátěné tašky či trička, a tak přímo podpořit záchranný program.

Ostravská zoo je členem spolku Derbianus Conservation od roku 2012. Od ledna 2016 je tento záchranný projekt podporován i všemi návštěvníky Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Koruna ze vstupu. To znamená, že ze vstupu každého návštěvníka zoo do loňského roku putovala 1 Kč na speciální účet, který je čerpán na podporu projektů věnujících se záchraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě. V letošním roce se podpora záchranných projektů zdvojnásobila, jelikož na podzim 2018 schválilo zastupitelstvo města Ostravy navýšení příspěvku z jedné na dvě koruny ze vstupu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stříbrné pamětní medaile předsedy Senátu

9:00 Stříbrné pamětní medaile předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil ocenil stříbrnou medailí 27 českých osobností, pojí je nezištná služb…