Zoo Ostrava: Housata v expozici Na statku

08.07.2020 7:33

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava v expozici s domácími zvířaty Na statku mohou návštěvníci v jednom z výběhů pozorovat hejno hus domácích tvořené jedním samcem, dvěma samicemi a pěti mláďaty. Housata se líhla mezi 23. a 25. červencem.

Zoo Ostrava: Housata v expozici Na statku
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo
reklama

Husa domácí (Anser anser f. domesticus) je po holubovi nejstarším zdomácnělým ptákem. Předky všech plemen domácích hus jsou husa velká a husa labutí. Během domestikace došlo ke zvýšení hmotnosti, zvětšila se játra a vytratil se stěhovavý pud. Ostravská zoologická zahrada chová od roku 2012 menší plemeno, husa domácí – česká. Česká husa je pozůstatkem původních selských hus. Na našem území se chová již několik set let a ještě v polovině minulého století platila za jednu z nejlepších pečínkových hus. Má jemné pružné a husté peří, které je mnohem kvalitnější než u jiných plemen. Dožívá se 15 i více let.

Jako jedno z mála plemen si tato husa uchovala schopnost přirozeného pudu sezení a spolehlivě odchovává housata. Samice snáší 15-20 bílých vajec. Na rozdíl od kachen, kde o mláďata pečuje pouze samice, se o housata starají oba rodiče. Záhy po vylíhnutí housata opouštějí hnízdo a pod dozorem rodičů jsou schopna si sama opatřovat potravu. Houser své potomky velmi důrazně brání – na případného protivníka či predátora hlasitě syčí a je připraven jej poštípat zobákem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Meziroční pokles průmyslové produkce zpomalil

17:33 ČSÚ: Meziroční pokles průmyslové produkce zpomalil

Průmyslová produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 11,9…