Aktuálně čítá 19 členů, čímž se stala největší chovnou skupinou těchto primátů nejen v Evropě, ale i ve světě (mimo Indii). Jak to, že se narodilo tolik mláďat v tak krátkém čase?
Ostravská skupina hulmanů posvátných obývá moderní chovatelsko-expoziční komplex Čitván od roku 2010. Asi hektarový přírodní výběh sdílejí tyto středně velké opice společně s párem medvědů ušatých. Velký prostor podněcuje u zvířat přirozené chování a zajišťuje tak jejich větší pohodu. Do početné skupiny sociálně žijících primátů se chovatelé snaží zasahovat jen minimálně, aby mezi zvířaty přirozené vazby a chování nenarušovali. A právě to je důležitý předpoklad i pro úspěšné odchovy mláďat. Aktuálně vysoký počet narozených mláďat za poměrně krátký časový úsek je ale výsledkem i dalších aspektů – několik samiček, které se ve skupině narodily dříve, dosáhlo pohlavní dospělosti (cca ve čtyřech až pěti letech) a na jaře 2018 došlo k výměně chovného samce.
Výměna dominantního samce je ve skupině řady druhů primátů, ale například i kopytníků spojena s jevem zvaným infanticida, kdy nový samec ve skupině zabije, může zabít či zraní na matce závislá mláďata po svém předchůdci. Tím u samic, které o mláďata přišly, vybudí říji a může je napářit, čímž velice rychle zanechá ve skupině své (nové) geny. I spojování nového ostravského samce, kterého jsme jako šestiletého získali z německé zoo v Gelsenkirchenu, se neobešlo bez komplikací. Došlo k několika zraněním dvou dospívajících samic, ale nakonec se situace postupně stabilizovala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva