Zrušení roamingových poplatků může vést ke zvyšování cen volání v Česku

27.06.2014 17:57 | Zprávy

Plán Evropské unie zrušit do konce roku 2015 roamingové poplatky v členských zemích by mohl mít podle odborníků řadu skrytých důsledků, které se mohou projevit s časovým odstupem. Experti upozorňují na možné riziko kartelizace odvětví či třeba stagnace investic do rozvoje sítí.

Zrušení roamingových poplatků může vést ke zvyšování cen volání v Česku
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Poukazují však rovněž na hrozbu zvyšování cen volání a datových tarifů v tuzemsku, kterými by čeští operátoři ztráty z roamingových poplatků mohli kompenzovat.

Přesný dopad navrhované regulace nelze podle odborníků předem určit. Je však možné, že pokles výnosů roamingových služeb si budou operátoři vynahrazovat z jiných poskytovaných služeb. Jednat se může o zakonzervování, případně zvýšení cen paušálních tarifů či minutových sazeb, snížení nebo stagnaci růstu datových limitů či třeba menší investice do rozvoje sítí. Na druhé straně podle nich může zrušení roamingových cen přinést rozvoj v úrovni konkurence při poskytování mobilních služeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Trafiky

V čem je rozdíl jestli tato vláda zřídí ministerstvo pro sport a tím, když vy jste zřizovali hned několik nových ministerstev? Nebo uznáte, že taky nešlo o nic jiného než o politickou trafiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPÚ díky Programu rozvoje venkova dokončil stovky projektů

16:26 SPÚ díky Programu rozvoje venkova dokončil stovky projektů

Program rozvoje venkova 2014–2020 (PRV) umožnil financování stovek projektů pozemkových úprav, které…