dTest: Lyžujte bez zbytečné chemie

12.02.2018 8:08

Chcete být při lyžování maximálně šetrní k přírodě i ke svému zdraví? Věnujte pozornost lyžařským voskům a parafinům, impregnačním prostředkům, kvalitnímu spodnímu prádlu a vhodné ochraně proti slunci, radí naši kolegové z dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Tank.

dTest: Lyžujte bez zbytečné chemie
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Používejte lyžařské mazání bez problémových fluoridů

Když mazání obsahuje sloučeniny fluoru, ty se pak z lyží dostávají do přírody a z ní do lidského organismu. Nerozkládají se, nemizí, škodí. V oblíbených lyžařských oblastech byla naměřena zvýšená množství těchto látek. Nejste-li si jisti, zeptejte se na obsah fluoridů v mazání a vosku prodejce.

Impregnujte ve venkovním prostředí

Voděodolné oblečení je na lyžích nutností. Impregnační látky však nejsou ani zdraví neškodné, ani ekologicky šetrné. Mikročástice z impregnačního spreje snadno vdechnete. Mohou také obsahovat fluoridy, které narušují hormonální rovnováhu.

Proto je třeba používat impregnační sprej mimo uzavřené prostory a nechat pak obuv i oblečení vyvětrat. Můžete-li, používejte mechanický rozprašovač. Impregnujte raději vosk nebo silikon než fluorový přípravek.

Volte prádlo bez antibakteriálních látek

Spodní prádlo pro lyžaře je někdy ošetřeno tzv. antibakteriálními látkami neboli biocidy, které nejsou zdravé prospěšné. Abyste se jich vyvarovali, vyhýbejte se oblečení s označením „antibakteriální“, „proti zápachu“, „eliminuje bakterie“ apod.

Pozor na správný opalovací prostředek

Při dovolené na sněhu trávíme hodně času na slunci a chráníme se proti jeho nepříznivým účinkům krémy, mléky a spreji. Některé však obsahují látky spojované s následnými hormonálními poruchami. Je tedy dobré při jejich koupi zvážit, které si vybrat tak, aby neškodily vašemu zdraví. Můžete se při tom řídit výsledky našeho testu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

14:20 Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

Za přítomnosti tří guvernérů byla ve čtvrtek 5. prosince 2019 do sousoší Světlonoše se lvem na střeš…