dTest: Ovesné vločky – nebojte se plísní ani pesticidů

05.04.2018 13:49 | Zprávy

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti patří vysoký obsah vlákniny a beta glukanů. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí být o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.

dTest: Ovesné vločky – nebojte se plísní ani pesticidů
Foto: dTest
Popisek: dTest

V České republice tvoří objem prodaných vloček skoro čtvrtinu ze segmentu snídaňových cereálií. Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře 14 zástupců ovesných vloček od malých i velkých výrobců, z prodejen se zdravou výživou i ze supermarketů, v bio kvalitě i z konvenčního zemědělství. V laboratoři nechal zkoumat množství žádoucí vlákniny a beta glukanů. Kromě toho laboratoř hledala plísně, mykotoxiny a pesticid glyfosát. „Ovesné vločky jsme testovali na žádost mnoha čtenářů. Jedním z důvodů velkého zájmu o jejich kvalitu je, že se dětem do jídelníčku zařazují už v prvním roce života. Náš test ukázal, že ať koupíte jakékoliv z testovaných vloček, určitě se nespálíte. V žádném z výrobků jsme nenašli jedovaté látky,“ shrnuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Zkouškami prošly oba typy vloček, které jsou k dostání, tedy jak velké o tloušťce 0,5 až 0,7 mm, tak drobnější světlé vločky (jemné nebo fine). „Testovali jsme, jestli je jejich kvalita v souladu s českou vyhláškou, jak jsou na tom po výživové stránce, jestli cestou z pole k zákazníkovi oves nezplesnivěl a zda se v nich nenachází tolik diskutovaný pesticid glyfosát,“ popisuje Hana Hoffmannová.

Ovesné vločky mají předepsanou maximální vlhkost, ta smí být nanejvýš 12procentní, aby se ve vlhku nemnožily plísně. Plísně se však mohou v obilí objevit ještě na poli před jeho zpracováním. Proto součástí testu bylo přezkoumání přítomnosti plísní a jejich jedovatých produktů – mykotoxinů. „Plísně jsme nalezli pouze u výrobku Alnatura Bio Hafer Flocken Feinblatt, ale i tak šlo pouze o velmi malé množství. Mykotoxiny, jako jsou ochratoxin A a aflatoxiny B1, B2, G1, G2, test ani v jednom případě neprokázal,“ komentuje výsledky chemické analýzy Hana Hoffmannová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

22:08 Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

Tvorbu čtyř sochařů a tří sochařek představuje tradiční letní výstava ve Zbrašovských aragonitových …