dTest: Přijímání poukazů za zrušené zájezdy a přepravní služby musí být dobrovolné

22.05.2020 10:58 | Zprávy

Šíření onemocnění covid-19 vedlo k omezení možnosti volně cestovat, a tudíž i k vysokému počtu zrušených zájezdů. Stávající situace má vážný dopad nejen na dopravce, hoteliéry, cestovní kanceláře a agentury, ale i na cestovatele. Český zákonodárce nedávno přijal nový zákon, takzvaný Lex Voucher, který zákazníkům ukládá povinnost přijmout nabízený voucher za zrušený zájezd. Tento postup ale může být v rozporu s právem Evropské unie.

dTest: Přijímání poukazů za zrušené zájezdy a přepravní služby musí být dobrovolné
Foto: dTest
Popisek: dTest

Evropská směrnice o souborných cestovních službách stanoví, že je-li zájezd zrušen z důvodu mimořádných či nevyhnutelných okolností, má cestující právo na vrácení veškerých uskutečněných plateb. Peníze musí obdržet nejpozději do 14 dnů po ukončení smlouvy. Cestovní kancelář může nabídnout cestujícímu náhradu ve formě poukazu. To ovšem nesmí cestujícího zbavit práva na vrácení peněz.

Český parlament schválil zákon, jehož cílem je zmírnit dopady pandemie na sektor cestovního ruchu. Zákon stanoví, že pokud dojde v období od 20. února do 31. srpna 2020 ke zrušení zájezdu z důvodu mimořádných či neočekávaných okolností v místě pobytu nebo cesty, má cestovní kancelář možnost místo vrácení peněz vystavit zákazníkovi poukaz na jiný zájezd nejméně v hodnotě původního zájezdu. „Tento postup dovolený zákonem však Evropská komise vidí jako problematický, pokud není respektována možnost volby vrácení peněz ze strany zákazníka,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Je povinností členských států, aby respektovaly právo Evropské unie. Směrnice je založena na maximální harmonizaci. To znamená, že členské státy nemohou zavádět vlastní předpisy, které by se od ní odchýlily. Cílem je zajistit stejnou úroveň ochrany cestujících v celé unii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: V Česku se vzdělává 123 tisíc dětí se zdravotním postižením

19:28 ČSÚ: V Česku se vzdělává 123 tisíc dětí se zdravotním postižením

Zhruba devět procent (123 tisíc) dětí do 14 let v Česku mělo podle údajů ze školské statistiky pro š…